Gomułka powiedział, że odchodzi z powodów merytorycznych. "Powody swojej rezygnacji przedstawiłem w liście do premiera. I sugeruję, żeby spytać o nie premiera lub ministra finansów. Powiem tylko tyle, że są to powody merytoryczne. Nie złożyłem dymisji ze względów osobistych" - powiedział Gomułka.
Minister finansów Jacek Rostowski wyraził w środę żal z powodu tej rezygnacji. "Stanisław Gomułka jest od lat moim przyjacielem. Wysoko cenię jego kompetencję i poglądy ekonomiczne. Tą drogą pragnę mu bardzo serdecznie podziękować za naszą paromiesięczną współpracę w resorcie finansów" - napisał w rozesłanym do mediów komunikacie Rostowski.
Ministerstwo Finansów nie komentuje powodów decyzji Gomułki. Według rzecznika resortu Jakuba Lutyka, prawdopodobnym zastępcą Gomułki może być wiceminister finansów Dariusz Daniluk, powołany pod koniec marca na stanowisko wiceministra finansów, głównego rzecznika dyscypliny finansów publicznych. Wcześniej był on dyrektorem departamentu audytu wewnętrznego w Narodowym Banku Polskim; pracował też w Generalnym Inspektoracie Nadzoru Bankowego i w Banku Gospodarki Żywnościowej. Urodził się w 1963 roku.[[mm_1]]
Maciej Grabowski, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową uważa, że powodem rezygnacji Gomułki mógł być zbyt mały zakres jego kompetencji, wynikający z podziału zadań w Ministerstwie Finansów. "Z punktu widzenia czysto administracyjnego, nie miał tyle kompetencji, ile wymaga rola reformatora systemu finansów publicznych" - powiedział. "W tej strukturze organizacyjnej pan wiceminister Gomułka tej odpowiedzialności miał mało. Być może to była przyczyna rezygnacji. Ale to są tylko spekulacje" - dodał.
Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha uważa, że "rządowi nie udało się stworzyć sprawnego zespołu, działającego na rzecz tego samego celu", jakim jest reforma finansów publicznych.
"Minister finansów to członek drużyny rządowej, który realizuje linię polityczną uzgodnioną z koalicjantami i własną partią. Jednak deklaracje premiera i szefa klubu PO nie pokrywały się z oświadczeniami m.in. pana wiceministra Gomułki" - powiedział Sadowski. Dodał, że chodziło m.in. o kwestie, kiedy zostaną dokonane zmiany podatkowe i jakie to mają być zmiany. Nie chciał jednak podać szczegółów.[[mm_2]]
Stanisław Gomułka urodził się w 1940 r. Jest znanym ekonomistą i współautorem planu Balcerowicza z 1989 roku. W latach 1989 - 1995 i 1998 - 2002 pracował jako doradca polskich ministrów finansów, a w latach 1995 - 1998, był doradcą prezesa Narodowego Banku Polskiego. W latach 2002 - 2007 był głównym ekonomistą Grupy PZU.
Jest absolwentem fizyki teoretycznej i doktorem ekonomii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1970 do 2005 roku był wykładowcą na Wydziale Ekonomii w London School of Economics oraz wykładowcą i badaczem w wielu instytucjach akademickich m.in: uniwersytetach Columbia, Harvard, Pennsylvania i Stanford w USA. Większość jego badań i wykładów dotyczyła wzrostu gospodarczego, makroekonomii i porównawczych systemów ekonomicznych.pap, em