Ponadto - jak zaznaczył - kapitał w polskich bankach jest na poziomie zabezpieczającym potencjalne ryzyka.
W ubiegłym tygodniu agencja Fitch ogłosiła listę krajów zagrożonych kryzysem finansowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak poinformował Skrzypek, Polski na tej liście nie było. Dodatkowo Międzynarodowy Fundusz Walutowy wskazuje Polskę jako najlepiej przygotowaną do radzenia sobie z kryzysem.
Prezes ocenił, że polski system bankowy jest "systemem bezpiecznym i oszczędności Polaków są również bezpieczne".
"Z punktu widzenia płynności, czyli dostępu do walorów pieniężnych, jesteśmy systemowo płynnym rynkiem. Mamy do czynienia w tej chwili z większym poziomem płynności na rynku, niż przed kryzysem" - uważa Skrzypek.
Prezes odniósł się też do odrzucenia w poniedziałek w USA przez Izbę Reprezentantów planu ratowania systemu finansowego przez wykupienie niespłacalnych długów banków inwestycyjnych, opiewającego na 700 mld USD.
"Myślę, że dojdzie do przyjęcia jakiejś zmodyfikowanej formy tzw. planu Paulsona. Jest to akcja potrzebna i niezbędna" - powiedział.
"Niezależnie od tego, jak zostanie rozwiązany ten problem, jedno jest pewne - w tej chwili rynki będą podchodzić z większą odpowiedzialnością do dalszych działań. Mam nadzieję, że poskutkuje to powrotem do tradycyjnej bankowości, gdzie depozyty w większym stopniu niż do tej pory będą równoważyć akcję kredytową" - zaznaczył szef NBP.pap, keb