Premier dodał, że "przywódcy europejscy, w tym prezydent Sarkozy, coraz lepiej rozumieją nasze starania na rzecz restrukturyzacji stoczni".
Podczas kilkugodzinnej wizyty w Paryżu Tusk rozmawiał z prezydentem Francji m.in. o europejskiej odpowiedzi na światowy kryzys finansowy, a także o działaniu Unii Europejskiej w kwestii kryzysu kaukaskiego.
We wtorek Tusk mówił, że rząd chce uniknąć negatywnej decyzji KE w sprawie stoczni. "Nie jest tak, że starania o polskie stocznie przegraliśmy. Nie szukamy w tej chwili winnych po to, aby uciec od własnej odpowiedzialności" - mówił premier.
Unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes powiedziała w poniedziałek, że wciąż trwają rozmowy z polskim rządem w sprawie ratowania stoczni w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie.
W ubiegłym tygodniu Kroes zapowiedziała, że zaproponuje Komisji Europejskiej podjęcie negatywnej decyzji w sprawie polskich stoczni.
12 września resort skarbu przesłał KE plany restrukturyzacji stoczni. ISD Polska proponuje połączenie zakładów w Gdańsku i Gdyni. Konsorcjum z Pomorza Mostostal Chojnice chce kupić stocznię Szczecin.
Jeśli Komisja Europejska ich nie zaakceptuje, zakłady będą musiały zwrócić pomoc publiczną, którą otrzymały po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, a to może oznaczać ich bankructwo.
ND, PAP