Szczyt krajów grupy G20 (grupy dwudziestu rozwiniętych i wschodzących gospodarek świata) ma odbyć się w brytyjskiej stolicy 2 kwietnia.
Prezydent Francji i kanclerz Niemiec potwierdzili również w swym liście, że UE musi podjąć "do czerwca" pierwsze kroki na rzecz polepszenia nadzoru sektora finansowego, biorąc pod uwagę propozycje byłego szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Jacquesa de Larosiere'a.
Merkel i Sarkozy opowiedzieli się też za większą kontrolą państw- rajów podatkowych. "Musimy wypracować mechanizm skutecznych sankcji w celu ochrony przed ryzykiem" - napisano.
W liście jest również mowa o zobowiązaniu do nieuciekania się do polityki protekcjonistycznej i nieskrępowania konkurencji między przedsiębiorstwami.
W odpowiedzi na kryzys finansowy KE przyjęła na początku marca pakiet propozycji dla przywódców państw UE, dotyczących reformy rynków finansowych, opartych na raporcie grupy ekspertów pod przewodnictwem de Larosiere'a.
Celem tych propozycji jest uczynienie rynków i instytucji finansowych bardziej bezpiecznymi dla inwestorów.
Zaproponowane środki idą od zaostrzenia wymogów kapitałowych dla banków, przez wzmocnienie nadzoru i przejrzystości na rynkach instrumentów finansowych po propozycję, by zasady wynagrodzenia bankowców nie stymulowały ich do podejmowania nadmiernego ryzyka.ab, pap
Czytaj też: "Opcje walutowe - Wielki Zły świata finansów czy kozioł ofiarny?"