Wiceminister podkreślił jednak, że resort o tym nie wiedział, dopóki "nie stało się to przedmiotem debaty publicznej".
Pod koniec marca serwis internetowy tvp.info podał, że firma Work Service - której współwłaścicielem jest b. senator PO, b. szef senackiej komisji gospodarki narodowej Tomasz Misiak - zawarła z Pocztą Polską kilkanaście kontraktów, w większości bez przetargu, na łączną wartość ok.12 mln zł.
W czwartek w Sejmie posłowie pytali wiceministra infrastruktury, czy firma Work Service świadczy usługi na rzecz Poczty Polskiej. Jankowski przyznał, że Poczta Polska korzysta z usług tej firmy.
"Usługi outsourcingowe opierają się na wyborze kontrahenta na podstawie przetargu. Jeśli chodzi o pracowników pracy tymczasowej, tutaj nastąpiło zamówienie z wolnej ręki, nie tylko wobec Work Service, ale w ogóle wobec Agencji Pracy Tymczasowej" - wyjaśnił wiceminister.
Poinformował, że udział firmy Work Service w usługach świadczonych na rzecz Poczty Polskiej w 2007 roku przekraczał 50 proc. "Także w 2006 udział firmy (w usługach świadczonych na rzecz Poczty Polskiej) był wyższy niż w 2008 roku" - dodał.
Podkreślił, że kontrakty z Work Service były zawierane nie na szczeblu dyrekcji generalnej Poczty Polskiej, "tylko na szczeblu poszczególnych regionów - od Rzeszowa, przez Katowice, Wrocław, Szczecin po Łódź".
"Łączenie poprawki zgłoszonej przez senatora Misiaka w trakcie głosowań nad ustawą pocztową nie można w żaden sposób wiązać z działalnością firmy Work Service. Poprawka dotyczyła nadzoru Ministerstwa Infrastruktury nad komercjalizacją Poczty Polskiej i jako przewodniczący senackiej komisji gospodarki zgłaszał ją niejako z urzędu" - powiedział Jankowski.
Firma Work Service dostała również bez przetargu zlecenie na pośrednictwo pracy i szkolenie zwalnianych stoczniowców. Konsorcjum DGA-Work Service podpisało w lutym z Agencją Rozwoju Przemysłu umowę na świadczenie tych usług - w ramach tzw. specustawy stoczniowej. Ponadto Misiak pracował nad tą ustawą jako szef senackiej komisji gospodarki narodowej; zgłaszał do niej poprawki.
Minister skarbu Aleksander Grad zapowiedział pod koniec marca, że prawnicy wspólnie z Urzędem Zamówień Publicznych szukają rozwiązania, by ARP mogła zerwać umowę z Work Service.
ND, PAP