Szef KRRiT Witold Kołodziejski powiedział PAP w czwartek, że Rada tuż po wyborze wysłała do TVP "imiona, nazwiska, adresy domowe i telefony kontaktowe" nowo wybranych członków rady nadzorczej. - A nawet, później, dosłaliśmy, mimo wszystko, numery PESEL, by ułatwić wykonanie panu Farfałowi jego własnego obowiązku, bo to jest jego obowiązek - dodał. Pytany, kiedy wysłano numery PESEL, odparł, że nie pamięta.
Wiele identycznych nazwisk
W oświadczeniu, zamieszczonym na stronie internetowej TVP, czytamy: "w związku z nieokreśleniem w uchwale KRRiT z 30 lipca 2009 r. danych identyfikacyjnych osób rzekomo wybranych przez KRRiT do Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej, zarząd TVP zwrócił się do Departamentu Spraw Obywatelskich MSWiA o podanie, ile osób o nazwiskach wskazanych przez KRRiT znajduje się w ewidencji spisu ludności".
W oświadczeniu TVP Farfał napisał, że wiele osób ma takie same imiona i nazwiska jak te wskazane przez KRRiT do RN TVP. Z otrzymanej z MSWiA odpowiedzi, jak napisano, wynika m.in., że w bazie MSWiA występuje wiele osób o nazwiskach identycznych z nazwiskami i imionami niektórych członków rady. Np. osób o nazwisku Tomasz Szatkowski jest 117. Łącznie osób o imionach i nazwiskach wymienionych w uchwale KRRiT jest w Polsce 243. TVP zwróci się do przewodniczącego KRRiT z prośbą o ustosunkowanie się do podniesionych wcześniej przez członka KRRiT Lecha Haydukiewicza wątpliwości dotyczących tej kwestii - napisano w oświadczeniu.
"Nie wiadomo, kto został wybrany"
W końcu sierpnia Haydukiewicz pisał w liście skierowanym do p.o. prezesa Piotra Farfała, że tekst uchwały podpisany przez szefa KRRiT zawiera jedynie imiona i nazwiska powołanych osób, co może uniemożliwić ich dokładną identyfikację. W ocenie Haydukiewicza podanie w uchwale KRRiT tylko imion i nazwisk wybranych osób jest uchybieniem, bo nie wiadomo kogo dokładnie uchwała dotyczy. Jak wskazywał Haydukiewicz brakuje w uchwale takich danych jak PESEL lub dokładny adres zameldowania. - Taki stan rzeczy powoduje, iż KRRiT może znaleźć się w sytuacji, w której nie wiadomo kto został wybrany w skład rady nadzorczej TVP - napisał Haydukiewicz w liście również zamieszczonym w czwartek na stronach TVP.
Pierwsze zebranie nowej RN TVP Farfał wyznaczył na 16 września. Nie została ona na razie wpisana do KRS, ponieważ sąd rejestrowy odesłał Farfałowi wniosek o jej rejestrację. Zdecydowały o tym względy formalne - dane części członków rady były niekompletne, brakowało w nich numerów PESEL. TVP informowała, że takie niekompletne dane telewizja otrzymała z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. "To jest bardzo infantylny zarzut. Jest oczywiste, że to TVP wypełnia wniosek" - odpierał zarzut przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.
W lipcu KRRiT wskazała po ośmiu członków rad nadzorczych w Polskim Radiu i TVP. Swoich przedstawicieli do tych rad w sierpniu wskazał minister skarbu. Na razie w ubiegłym tygodniu KRS wpisał jedynie do składu rady wyznaczoną przez ministra skarbu profesor Ewę Nowińską.pap, dar