Deficyt i makroekonomia
Kotecki poinformował, że rząd przygotowuje dwuletni plan konsolidacji finansów publicznych; jego kształt i tempo wdrażania będzie pierwszym czynnikiem warunkującym schodzenie z deficytem finansów publicznych do wymaganych 3 proc. PKB. Drugim czynnikiem będzie sytuacja makroekonomiczna. - Wydaje się, że w chwili obecnej prognozy dla Polski się poprawiają, są lepsze, coraz bardziej optymistyczne. Te dwa czynniki będą warunkować tempo obniżania deficytu sektora finansów publicznych - powiedział.
ERM2 bez kryterium fiskalnego?
Wiceminister przypomniał, że Polska - objęta przez Komisję Europejską procedurą nadmiernego deficytu - ma do 2012 roku ograniczyć deficyt sektora do 3 proc. - Należy przyjąć, że jest to możliwe - powiedział. Nie wykluczył, że Polska wejdzie do mechanizmu ERM2, nie spełniając kryterium fiskalnego wejścia do strefy euro.
NBP też za euro
Pełnomocnik zarządu NBP ds. wprowadzenia euro wiceprezes NBP Witold Koziński wyraził opinię, że wprowadzenie euro w Polsce jest "całkowicie uzasadnione ze względów nie tylko gospodarczych, ale także politycznych". Koziński zapowiedział, że około połowy przyszłego roku Polska powinna spełnić kryterium inflacyjne przystąpienia do wspólnej waluty. Według Kozińskiego w połowie przyszłego roku inflacja osiągnie cel RPP na poziomie 2,5 proc. - Do tego czasu kraje UE, które mają deflację, wejdą w inflację powyżej zera i uda się spełnić to kryterium - powiedział.
PAP, arb