Zapisy tzw. porozumienia zbiorowego, zawierającego m.in. gwarancje zatrudnienia, uzgodnili związkowcy i zarząd przygotowującej się do debiutu giełdowego Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Nie oznacza to na razie zakończenia sporu w spółce, ani zgody związków na jej upublicznienie.
Porozumienie zbiorowe ma być swego rodzaju protezą wypowiedzianego ponad trzy lata temu układu zbiorowego w JSW. Wynegocjowany tekst zakłada m.in. utrzymanie wszystkich dotychczasowych regulacji pracowniczych do czasu wynegocjowania i wejścia w życie nowego, jednolitego układu zbiorowego pracy - przy czym trwające prace nad układem mają być kontynuowane.
Uzgodnienie porozumienia zbiorowego było jednym z istotnych warunków zgody związkowców na powtórne referendum w sprawie upublicznienia spółki. W pierwszym, kwietniowym, 95 proc. załogi opowiedziało się przeciwko upublicznieniu. Teraz, po jedenastogodzinnych obradach, parafowano uzgodniony tekst porozumienia zbiorowego, przewidujący m.in. 10-letnie gwarancje zatrudnienia dla wszystkich pracowników.
Wznowione 5 maja rozmowy mają w kolejnych etapach doprowadzić do porozumienia w sprawie zasad upublicznienia firmy i wcześniejszego zagwarantowania uprawnień pracowniczych. Negocjacje odbywały się w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, przy udziale wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka oraz wiceministrów gospodarki i skarbu.PAP, arb