Jak pisze agencja Reutera, niepodjęcie działań oznaczałoby pierwszy w historii brak możliwości uregulowania zobowiązań finansowych przez USA. Biały Dom i ekonomiści ostrzegają że może to wepchnąć USA ponownie w recesję i wywołać chaos na światowych rynkach finansowych. - W tym tygodniu, a już na pewno do końca przyszłego, musimy mieć porozumienie dotyczące zarysu pakietu - powiedział Geithner w programie "Face the Nation" telewizji CBS.
Wysoki deficyt zmusza rząd USA do zaciągania dalszych pożyczek na spłatę należności, co powiększa dług publiczny. Dług ten osiągnął już dozwolony limit 14,3 biliona dolarów. Rząd korzysta na razie z nadzwyczajnych rezerw budżetowych, aby spłacać należności, ale rezerwy te wyczerpią się około 2 sierpnia. Demokraci i Biały Dom nie chcą zaakceptować dużych cięć wydatków, gdyż wymagałoby to ograniczenia wielu programów rządowych chroniących rozmaite grupy społeczne, jak biedni i emeryci.
Pod koniec czerwca Obama ponownie wezwał Kongres do szybkiego podniesienia ustawowego limitu długu publicznego i polemizował z żądaniami Republikanów, by do zrównoważenia budżetu dążyć wyłącznie przez redukcję wydatków rządowych. Republikanie domagali się, by dokonać cięć wydatków co najmniej o taką samą kwotę, o jaką podniesiono by limit zadłużenia. Prezydent argumentował też, że konieczne będzie także "zwiększenie dochodów państwa" - jak rząd eufemistycznie nazywa podwyżki podatków.
pap, ps