Najpierw oszacowanie szkód
Oprocentowanie kredytu dla osób, które ubezpieczyły przynajmniej połowę swoich upraw co najmniej od jednej klęski żywiołowej (np. suszy) wynosi 0,1 proc. w skali roku. Dla tych, którzy się nie ubezpieczyli upraw, oprocentowanie obecnie jest na poziomie 3,85 proc. w skali roku. Rolnik może starać się o tzw. kredyt klęskowy dopiero po oszacowaniu szkód przez specjalnie powołaną przez wojewodę komisję. Na podstawie oceny strat wojewoda wnioskuje do resortu rolnictwa o wyrażenie zgody na udzielenie takiej pomocy. Na tej podstawie osoba poszkodowana zgłasza się do banku i może ubiegać się o przyznanie pieniędzy.
Gdzie i jak
O kredyty klęskowe można się ubiegać w następujących bankach: Banku Polskiej Spółdzielczości, Banku Gospodarki Żywnościowej, Mazowieckim Banku Regionalnym, Gospodarczym Banku Wielkopolski, ING Banku Śląskim, Banku Zachodnim WBK, Banku PKO SA, a także w bankach spółdzielczych - przypomina ARiMR. Okres kredytowania dla kredytu klęskowego inwestycyjnego nie może wynosić więcej niż 8 lat, natomiast dla kredytu klęskowego obrotowego - maksymalnie 4 lata. Karencja w spłacie kredytu nie może być dłuższa niż 2 lata (kredyt inwestycyjny) lub 4 lata (kredyt obrotowy).
Bez wkładu własnego
Wysokość kredytu inwestycyjnego nie może przekraczać wartości zniszczonego majątku trwałego, a w przypadku kredytu obrotowego nie może przekroczyć 4 mln zł dla gospodarstw rolnych, 8 mln zł dla działów specjalnych produkcji rolnej (np. dla produkcji pieczarek). Nie jest wymagany wkład własny. Kredytobiorca musi natomiast w okresie 3 miesięcy od dnia otrzymania pieniędzy z banku udokumentować wykorzystanie kredytu klęskowego inwestycyjnego na zakupy dokonane po dniu wystąpienia szkody. W przypadku kredytu klęskowego obrotowego rolnik musi się rozliczyć z co najmniej 50 proc. wydatków.
W piątek w Sejmie minister rolnictwa Marek Sawicki, mówiąc o pomocy dla gospodarstw dotkniętych przez klęski żywiołowe poinformował, że od ubiegłego roku z kredytu klęskowego skorzystało 105 tys. gospodarstw. - Na 127 tys. gospodarstw poszkodowanych w powodzi 105 tys. sięgnęło po kredyt preferencyjny - dodał.
zew, PAP