To już trzecia seria monet okolicznościowych wypuszczanych wspólnie przez wszystkie państwa eurolandu. W 2007 roku upamiętniono w ten sposób 50 rocznicę podpisania traktatów rzymskich, które powołały do życia Wspólnoty Europejskie, a w 2009 roku - dziesięciolecie euro. Wspólna waluta została najpierw wprowadzona do transakcji bezgotówkowych 1 stycznia 1999 - monety i banknoty euro weszły do obiegu 1 stycznia 2002.
Monety na pamiątkę
Monety okolicznościowe występują jedynie w nominale 2 euro (największym dla monet). Każdy kraj należący do strefy może wyemitować jedną monetę okolicznościową w roku. Monety te mają identyczną stronę wspólną jak zwykłe monety o nominale 2 euro. Wyróżnia je motyw okolicznościowy na stronie narodowej. Wyjątkowo dopuszcza się emisję drugiej monety okolicznościowej w roku, pod warunkiem, że jest to emisja wspólna, upamiętniająca wydarzenie o znaczeniu ogólnoeuropejskim. Strona narodowa takich monet przedstawia wspólny motyw oraz nazwę kraju-emitenta i nazwę wydarzenia w języku lub językach tego kraju.
Prawie jak dolar
Euro jest drugą, po dolarze amerykańskim, najczęściej używaną na świecie walutą i stanowi jedną czwartą światowych rezerw walutowych (według danych z pierwszego kwartału 2011 podanych przez Komisję Europejską). Waluta ta jest używana przez 17 państw UE oraz państwa spoza niej. Euro stanowi bowiem oficjalną walutę Watykanu, Monako i San Marino, a od 1 stycznia 2013 także Andory. Używają jej także Kosowo i Czarnogóra. Początkowo do unii walutowej przystąpiło 11 państw (Belgia, Niemcy, Francja, Irlandia, Hiszpania, Włochy, Luksemburg, Holandia, Austria, Portugalia i Finlandia). W 2001 r. przyjęto do niej Grecję, w 2007 r. Słowenię, a w rok później Cypr i Maltę. W 2009 r. wspólnej waluty zaczęła używać Słowacja, a w 2011 r. Estonia. W 2014 do strefy przyłączy się także Łotwa.
Według danych KE, obecnie na świecie istnieje 14,4 mld banknotów i 97 mld monet euro. W przeciwieństwie do emisji banknotów, emisja monet euro należy do kompetencji krajowych, a nie do Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Seria monet euro obejmuje osiem nominałów: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 i 2 euro. Monety euro mają stronę wspólną (europejską) i stronę narodową. Strona narodowa wskazuje na kraj, który monetę wyemitował. Wszystkich monet euro można używać w całej strefie euro. Strony wspólne monet zaprojektował Luc Luycx z Królewskiej Mennicy Belgijskiej.
PAP, arb