"Mają siedem lat na łupki"
Proces prywatyzacji Lotosu został zakończony w grudniu 2011 r. bez rozstrzygnięcia. - W dalszym ciągu, w zależności od sytuacji na rynku, będziemy poszukiwać inwestora strategicznego dla Grupy Lotos. Różne scenariusze, zarówno regionalne, jak i te, które mogą wyniknąć z synergii między rafinerią Lotos a polskimi spółkami tego sektora, będziemy brali pod uwagę podczas procesu prywatyzacji - powiedział minister. Dodał, że 2012 rok dla Lotosu będzie sprawdzianem możliwości w zakresie wydobycia ropy naftowej na morzu, ale również gazu. - Przypomnę, że mają siedem koncesji na prowadzenie badań w zakresie gazu z łupków, również szukamy partnera branżowego, aby wspomóc działania w zakresie poszukiwań - zaznaczył.
Na pytanie czy wraca pomysł aliansu z PKN Orlen Budzanowski odpowiedział: "Tu byłbym ostrożny, bo pewnie nie będzie zgody na koncentrację, wydaje się, że z innymi spółkami możemy uzyskać równie duże efekty synergii".
W 2011 r. się nie udało
Minister skarbu państwa pod koniec października 2010 roku zaprosił do negocjacji w sprawie nabycia 69 mln 76 tys. 392 akcji Grupy Lotos, stanowiących 53,2 proc. kapitału zakładowego firmy, zainteresowane podmioty "ze szczególnym uwzględnieniem tych, których przedmiot działalności obejmuje górnictwo ropy naftowej". Ministerstwo bez rozstrzygnięcia zakończyło proces prywatyzacji pod koniec 2011 r.
Grupa Kapitałowa Lotos jest koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych. Jest producentem i dostawcą na rynek m.in. benzyny bezołowiowej, oleju napędowego oraz paliwa lotniczego, a także olejów silnikowych, asfaltów modyfikowanych oraz parafin. Jest właścicielem ogólnopolskiej sieci stacji paliw, funkcjonującej pod marką Lotos.
Lotos szuka na dnie
Grupa Lotos to spółka akcyjna, której akcje notowane są od czerwca 2005 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka działa na terenie całej Polski oraz poza jej granicami. Należą do niej m.in. spółki: Lotos Czechowice, Lotos Jasło mające siedzibę na południu Polski, Lotos Petrobaltic, która poszukuje i wydobywa ropę naftową i gaz spod dna Morza Bałtyckiego oraz 14 innych podmiotów. Dwa z nich mają siedziby za granicą - na Litwie - Lotos Baltija - oraz w Norwegii - Lotos Exploration and Production Norge AS. Oba prowadzą prace poszukiwawczo-wydobywcze – odpowiednio na Bałtyku oraz na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
zew, PAP