Poziom wydatków nas nie cieszy
Jednocześnie z badania wynika, że tylko 36 procent Polaków czuje się komfortowo pod względem swoich wydatków, podczas gdy średnia dla badanych krajów w Europie wynosi 42 procent. - To mniej zaskakujący wynik, gdyż wszyscy zdajemy sobie sprawę, że płace mamy na poziomie krajowym, a nie takim jak na zachodzie Europy - powiedział Ogonek. Dodał, że z badania wynika, że 49 procent Polaków oszczędza mniej z powodu obecnej sytuacji gospodarczej. Najwięcej osób, które deklarują, że odkładają mniej niż wcześniej, mieszka w Rumunii (74 procent), Hiszpanii (64 procent) i we Włoszech (64 procent).
Im bogatsi tym szczęśliwsi
Z badania wynika, że poczucie komfortu Polaków nie idzie w parze z bogactwem (mierzonym jako ilością łatwo dostępnych środków np. na niespodziewany wydatek). Posiadanie więcej niż 7 tys. zł (1500 euro) oszczędności zadeklarowało 17 procent Polaków, co dało Polsce dziewiąte miejsce w Europie.
Kryzys nam nie straszny
Jednocześnie 38 procent Polaków deklaruje, że w wyniku obecnej sytuacji gospodarczej, stan ich finansów nie zmienił się lub uległ poprawie. Blisko połowa respondentów z Polski (47 procent) odpowiedziała, że stan ich finansów się pogorszył, ponieważ ceny rosną szybciej niż ich dochody. Tylko 12 procent Polaków nie zamierza w ciągu najbliższego roku naruszyć swoich oszczędności, podczas gdy średnia dla europejskich państw, które wzięły udział w badaniu, wynosi 22 procent. Na wypadek wyjątkowych, niespodziewanych zdarzeń odkłada 29 procent obywateli Europy i 12 procent Polaków.
Badanie "Finansowy Barometr ING" zrealizowano w listopadzie 2011 r. i uzupełniono w styczniu 2012 r. Na grupie ok. 20 tysięcy respondentów w 19 krajach, m.in. w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii, Rumunii, Hiszpanii, Holandii, Włoszech, Czechach, Słowacji, Australii, USA, Chinach, Indiach. Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Grupy ING przez ośrodek badań TNS NIPO.
ja, PAP