W przypadku Karabuły spółka nie podała powodów rezygnacji. Karabuła był wiceprzewodniczącym rady nadzorczej PKN Orlen od lipca 2010 r. Wcześniej pełnił tę funkcję od lutego 2008 r. do czerwca 2010 r. Od lipca 2010 r. Karabuła jest wiceprezesem PGNiG. W przypadku Wielowieyskiego płocki koncern poinformował, że przyczyną rezygnacji było powołanie go na wiceszefa Unipetrolu - największego czeskiego holdingu petrochemicznego.
Wielowieyski był członkiem rady nadzorczej PKN Orlen od lutego 2008 r., a od grudnia 2011 r. pełni funkcję szefa rad nadzorczych spółek z grypy płockiego koncernu: Anwil i Basell Orlen Polyolefins. PKN Orlen podał, że po środowej decyzji rady nadzorczej Unipetrolu, która postanowiła powierzyć Wielowieyskiemu stanowisko wiceprezesa tej spółki, będzie on tam zarządzał m.in. strategią, inwestycjami, zakupami, logistyką i ochroną środowiska.
Wielowieyski w 1978 r. ukończył wydział nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2008 r. był członkiem zarządu Libella sp. z o.o. - rezygnację z tego stanowiska złożył w związku z czasowym oddelegowaniem przez radę nadzorczą PKN Orlen do zarządu tej spółki w grudniu 2011 r. Wcześniej Wielowieyski był m.in. członkiem zarządu w Foksal NFI, członkiem zarządu i dyrektorem inwestycyjnym w PBK Inwestycje, a w latach 1991-1996 pracował w Banku Światowym na stanowisku corporate finance officer. Od 8 grudnia 2011 r. do 6 marca 2012 r. Wielowieyski na mocy uchwały rady nadzorczej PKN Orlen czasowo wykonywał czynności członka zarządu tej spółki ds. petrochemii. Było to związane z odwołaniem z tego stanowiska Marka S., któremu warszawska prokuratura apelacyjna postawiła zarzuty korupcyjne; w styczniu sąd uchylił areszt wobec Marka S., uwzględniając zażalenie obrony.
6 marca rada nadzorcza PKN Orlen wybrała na stanowisko członka zarządu tej spółki ds. petrochemii Piotra Chełmińskiego, dotychczasowego prezesa czeskiego Unipetrolu. Chełmiński rozpoczął pracę w płockim koncernie 10 marca.eb, pap