Przedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego zaapelowali do rządu o zniesienie przepisu Kodeksu pracy, który zapewnia pracownikom dodatkowy dzień wolny od pracy za święta przypadające w sobotę.
– Jako Pracodawcy Pomorza i Kujaw, zrzeszający ponad 200 przedsiębiorstw z województwa kujawsko-pomorskiego, zwracamy się z apelem do Rządu RP, o rozważenie zmiany artykułu 130 § 2 Kodeksu pracy i zniesienie obowiązku udzielania dodatkowego dnia wolnego za święta przypadające w sobotę – czytamy w piśmie Pracodawców Pomorza i Kujaw, którego treść podaje serwis pomorska.pl.
Odbiór wolnego za święto w sobotę. Apel o zmiany
Zdaniem przedsiębiorców dodatkowe dni wolne generują trudności organizacyjne i koszty, które odbijają się zarówno na poziomie mikroekonomicznym (dla przedsiębiorstw), jak i makroekonomicznym (dla całej gospodarki).
– Rozwiązanie zastosowane w artykule 130 § 2 Kodeksu pracy nie tylko generuje trudności organizacyjne dla pracodawców, ale także prowadzi do nadmiarowego obniżenia liczby dni roboczych w roku, co w konsekwencji może negatywnie wpłynąć na produktywność i konkurencyjność polskich firm. Obowiązek dodatkowego wolnego dnia w zakładach, gdzie soboty są wolne, nie jest uzasadniony z perspektywy równego traktowania przedsiębiorstw, które funkcjonują w różnych systemach pracy – piszą autorzy apelu.
Dwie świąteczne soboty w 2025 r.
W tym roku w sobotę przypadają 3 maja (Święto Konstytucji) oraz 1 listopada (Wszystkich Świętych). Zgodnie z przywołanym przez przedsiębiorców art. 130 Kodeksu pracy dzień wolny za święto w sobotę powinien być udzielony w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym występuje dane święto w sobotę. Nie ma przy tym znaczenia, czy wolne będzie udzielone przed, czy po danym święcie.
Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że w tym roku oprócz dwóch dni wolnych za sobotnie święta pojawi się kolejny dzień wolny od pracy, czyli Wigilia. Pod koniec grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w tej sprawie.
Czytaj też:
„Przeszkadza w zakupach". Klienci o pracy Petru w BiedronceCzytaj też:
Coraz więcej pracowników ma problem z alkoholem. Najnowsze dane ZUS