Orange jest marką należącą do France Telecom, który jest głównym udziałowcem TP. Z funduszy unijnych na lata 2007-2013 Polsce przyznano prawie 1,5 mld euro na rozwój szerokopasmowego internetu, w tym 300 mln euro na realizację programu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” – największego projektu teleinformatycznego w Europie. W przetargach organizowanym przez samorządy na realizację tego projektu chcą wziąć wspólnie udział firmy telekomunikacyjne: Hawe, Alcatel-Lucent i TP Teltech. Dlatego zdecydowały się na utworzenie spółki, która wystartuje w tym przetargu - Maribel Investments.
Jak poinformowało biuro prasowe resortu rozwoju regionalnego, za organizowanie przetargów odpowiadają urzędy marszałkowskie pięciu województw: warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i podlaskiego.
Pięć projektów, pięć przetargów
- W związku z tym, iż mamy do czynienia z pięcioma oddzielnymi projektami, realizowane będą osobne przetargi w ramach każdego z nich. Województwa realizują swoje projekty w jednym z dwóch modeli: zaprojektuj-wybuduj albo DBO (Design, Build & Operate; zaprojektuj-wybuduj-zarządzaj - red.). W pierwszym modelu będą ogłaszane oddzielne postępowania na wybór wykonawcy sieci, a następnie na jej operatora. Natomiast w drugim modelu ten sam podmiot będzie odpowiedzialny za budowę i zarządzanie powstałą siecią - podało biuro.
Pełnomocnik zarządu Orange Polska ds. rozwoju sieci szerokopasmowych Krzysztof Witoń podkreśla, że decyzja UOKiK otwiera dla spółki drogę do aktywnego udziału w przetargach organizowanych przez samorządy. - Decyzja jest również formalnym potwierdzeniem wcześniejszej inicjatywy powołania konsorcjum przez Alcatel Lucent, Hawe i TP Teltech - poinformował.
Hawe, Alcatel-Lucent i TP Teltech
TP Teltech wchodzi w skład Grupy TP. Spółka zajmuje się m.in. utrzymaniem sieci telekomunikacyjnych. Hawe to notowana na GPW spółka, która działa w branży telekomunikacyjnej i teleinformatycznej. Alcatel-Lucent to globalna firma z siedzibą w Paryżu. Jest dostawcą sprzętu, oprogramowania i usług telekomunikacyjnych.
Europejska Agenda Cyfrowa to plan rozwoju sektora ICT i telekomunikacji w EU do roku 2020. Jego celem jest szerokopasmowy dostęp do internetu dla wszystkich w UE do roku 2013, dostęp do łączy o dużo większej prędkości transmisji danych (30 Mb/s i więcej) dla wszystkich do roku 2020 oraz dostęp do łączy o prędkości powyżej 100 Mb/s dla co najmniej 50 proc. europejskich gospodarstw domowych w 2020 roku.
ja, PAP