Z bankructwem im do twarzy
PONAD 2 TYS. POLAKÓW OGŁOSIŁO W ZESZŁYM ROKU BANKRUCTWO. Minął właśnie rok od wprowadzenia w życie nowych przepisów regulujących upadłość konsumencką. Zmiany w prawie były na tyle korzystne, że upadłość ogłosiło trzykrotnie więcej osób niż przez kilka lat obowiązywania poprzednich regulacji. Najwięcej Polaków bankrutowało w czerwcu i grudniu. Najmniej na samym początku roku, kiedy nowe prawo dopiero zaczynało działać. Najmłodszy bankrut to 11-letni chłopak, który wpadł w tarapaty, dziedzicząc długi po krewnych. Najstarszy to 86-letnia kobieta. Polski bankrut ma średnio 49 lat. Z upadłości częściej korzystają kobiety niż mężczyźni. Należy jednak pamiętać, że samo jej ogłoszenie to tylko zatrzymanie licznika bijących odsetek. Całkowite umorzenie długów przez państwo to nadal żmudny proces, którego jeszcze nie doświadczył żaden oficjalny bankrut. Takich wyswobodzonych z zadłużenia poznamy na początku roku.
Szpilki na parkiecie
Mówi się, że ma najładniejsze nogi polskiego rynku kapitałowego. W zeszły czwartek Ministerstwo Skarbu wysunęło kandydaturę prof. Małgorzaty Zaleskiej na stanowisko prezesa GPW. Od 20 lat związana z rynkiem finansowym. Zasiadała w zarządzie NBP. Była też członkiem Rady GPW. Jej poglądy? Nie jest zwolenniczką szybkiego wprowadzenia w Polsce euro. Znana z twardej reki wobec banków. Mówiła o nich, że to „kury znoszące złote jaja” i same proszą się o wprowadzenie podatku bankowego. Nie ma obaw, że po wprowadzeniu podatku banki nagle przestaną udzielać kredytów. „Spokojnie, nie wpadajmy w skrajności. Nie wierzę w to. Bo na czym by zarabiały?” – mówiła. 12 stycznia decyzję o jej wyborze ma podjąć Walne Zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych.
Plus TYGODNIA
Spowiedź Apple’a
PRZYSZŁA KRYSKA NA MATYSKA. PO LATACH SĄDOWYCH BATALII APPLE W KOŃCU ZGODZIŁ SIĘ ZAPŁACIĆ GIGANTYCZNE 318 MLN EURO ZALEGŁEGO PODATKU.
Sprawa dotyczy włoskiego urzędu skarbowego i lat 2008-2013, kiedy amerykański gigant technologiczny specjalnie nie podawał wypracowanych zysków, żeby uniknąć opodatkowania. Porozumienie jest ważnym sygnałem dla całej Unii Europejskiej, bo Apple był podatkowym uciekinierem nie tylko we Włoszech, ale też np. w Irlandii. Poza tym nie tylko ta amerykańska spółka miga się z płaceniem podatków w Europie. Swoje za uszami mają też Google, Amazon czy Starbucks. Po włoskiej ugodzie Apple- ’a innym gigantom też mogą zmięknąć kolana w starciu z europejskim fiskusem. Zapowiada się więc rok podatkowej spowiedzi.
Minus TYGODNIA
Hossa na dopalaczach
NA WYŻYNY SZCZEROŚCI WSPIĄŁ SIĘ RICHARD FISHER, były członek komitetu kierującego polityką monetarną amerykańskiego banku centralnego. Ten przez ostatnie kilka lat zalał rynki finansowe 3,6 bln dodrukowanych dolarów. Fisher przyznał, że cała akcja miała celowo wywołać iluzję bogactwa w USA. „Czy w razie ostrej korekty przyjdziecie tu i przeprosicie, że zbyt mocno napompowaliście rynek?” – zapytał w wywiadzie dla CNBC. Czy to oznacza, że czeka nas kolejny kryzys?
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.