Zdaniem Sochy, planowana debata sejmowa nt. prywatyzacji nie zakłóci harmonogramu sprzedaży akcji PKO BP i akcje banku zadebiutują na giełdzie 5 listopada. MSP planuje sprzedaż 30 proc. akcji PKO BP.
Dla drobnych inwestorów, którzy będą chcieli założyć lokatę i w ten sposób zakupić akcje PKO BP, resort skarbu chce przeznaczyć transzę akcji o wartości 720 mln zł. Jedna osoba będzie mogła założyć jedną lokatę. Poza tym drobni inwestorzy będą mogli zapisywać się na akcje w biurach maklerskich. Jednak w odróżnieniu od zapisów w biurach maklerskich, korzystający z lokaty nie będą podlegać redukcji zapisów - poinformował Socha.
Dodał, że inwestorzy korzystający z lokaty prywatyzacyjnej, jeżeli nie sprzedadzą nabytych akcji przez rok, będą mogli otrzymać dodatkowo za darmo jedną akcję za dwadzieścia nabytych w 2004 roku.
Według opublikowanego we wtorek wrześniowego badania Instytutu Pentor, banki spodziewają się dużego zainteresowania akcjami PKO BP.
Subskrypcja akcji PKO BP ma rozpocząć się na początku października. 15 października zostanie określona wielkość poszczególnych czterech transz (dla inwestorów indywidualnych, instytucjonalnych krajowych, inwestorów zagranicznych oraz pula dodatkowa). Tego samego dnia zostanie określony przedział cenowy.
Cena akcji PKO BP ma zostać określona pod koniec października, a 30 października na sobotniej specjalnej sesji giełdowej akcje banku mają być przydzielone inwestorom indywidualnym.
Resort skarbu zakłada, że po sprzedaży akcji PKO BP w ofercie publicznej inwestorzy indywidualni mieliby ok. 10 proc. akcji banku, ok. 10,8 proc. - obecni i byli pracownicy banku, zaś 10 proc. - inwestorzy krajowi i zagraniczni. Na początku września minister skarbu powiedział posłom sejmowej komisji skarbu, że jeśli popyt krajowy będzie wysoki, to do krajowych inwestorów trafi część akcji z puli dla inwestorów zagranicznych. Wówczas do inwestorów zagranicznych trafiłoby ok. 6 proc. akcji spółki.
Oferta publiczna akcji PKO BP obejmie 300 mln akcji serii C, w tym od 258 mln do 285 mln akcji w ofercie podstawowej oraz od 15 mln do 42 mln w ramach dodatkowej puli akcji. Akcje serii C sprzedawane w publicznej ofercie stanowią 30 proc. kapitału zakładowego PKO BP.
Komisja Papierów Wartościowych i Giełd dopuściła akcje PKO BP do publicznego obrotu 31 sierpnia.
PKO BP jest na liście spółek, w sprawie których Sejm przyjął w ubiegłym tygodniu uchwałę, wzywającą rząd do przedstawienia założeń prywatyzacji. Rząd ma przedstawić Sejmowi informację dotyczącą PKO BP i PGNiG, GPW, WSiP, spółek z sektora elektroenergetycznego, węglowego i zakładów chemii polskiej, a także założenia dotyczące ewentualnej sprzedaży bądź przekazania innym podmiotom należących do Skarbu Państwa akcji PZU SA i BGŻ, KGHM i PKN Orlen.
ss, pap