Związek Przemysłowy Donbasu poinformował, że jest gotów do rozpoczęcia negocjacji, a także rozmów ze związkami zawodowymi działającymi w Hucie i przedstawienia im pakietu socjalnego oraz programu inwestycyjnego, który w wieloletniej perspektywie zagwarantuje utrzymanie miejsc pracy i godne warunki zatrudnienia.
Wcześniej wyłączność negocjacyjną na zakup Huty Częstochowa miał Mittal Steel. Początkowo jej termin upływał 29 kwietnia, ale został przedłużony do 13 maja. Mittal Steel nie udało się jednak wynegocjować pakietu socjalnego z załogą Huty Częstochowa.
Przeciwko podpisaniu pakietu socjalnego w kształcie oferowanym przez Mittal Steel opowiedziało się wszystkie pięć działających w Hucie związków.
Tymczasem ukraiński ZPD poinformował w ostatni czwartek, że zamierza zaskarżyć do sądu Towarzystwo Finansowe Silesia (formalnego właściciela huty), prowadzące przetarg w sprawie prywatyzacji Huty Częstochowa, o rażące naruszenie procedur.
ZPD zapowiadał, że jeśli prowadzący przetarg nie podejmą decyzji o przyznaniu ukraińskiej spółce wyłączności na negocjacje w sprawie prywatyzacji Huty, wystąpi do sądu. Miałoby to nastąpić w tym tygodniu.
Według przedstawiciela ZPD w Polsce, Konstantego Litwinowa, oferta ZPD (z uwzględnieniem pakietu socjalnego) jest wyższa od oferty Mittal Steel o kilkaset milionów złotych. ZPD ma też plan inwestycyjny dla huty na 7 lat, gwarantujący jej rozwój.
Mittal Steel zaoferował za Hutę Częstochowa 1,251 mld zł, a ukraiński Związek Przemysłowy Donbasu 1,108 mld zł.
ss, pap