"Unia Europejska jest waszym partnerem" - powiedział Blair na konferencji prasowej podsumowującej szczyt. Podkreślił, że ubiegłoroczne wydarzenia na Ukrainie, zwane "pomarańczową rewolucją", doprowadziły do całkowitej zmiany wizerunku Ukrainy w Europie. "Patrzymy na was z zachwytem i solidarnością" - dodał brytyjski premier.
Na tej samej konferencji prasowej prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zapewnił, że europejskie ambicje Kijowa nie stanowią zagrożenia dla obywateli Unii.
"Strategicznym celem Ukrainy jest nie tylko uzyskanie członkostwa w Unii Europejskiej, ale i przekonanie Europejczyków, że przyjęcie naszego kraju do tej organizacji nie jest dla nich zagrożeniem - powiedział Juszczenko.
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso poinformował ze swej strony o rozpoczęciu rozmów o liberalizacji reżimu wizowego dla obywateli Ukrainy, podróżujących do UE.
"Mamy zamiar kontynuować współpracę z Ukrainą" - oświadczył. Dodał, że "przyszłość Ukrainy jest w Europie".
Podczas szczytu Ukraina-UE strony podpisały pakiet porozumień, dotyczących m.in. współpracy w sferze energetycznej. Celem tych porozumień jest integracja rynków energetycznych Ukrainy i Unii.
Liderzy Unii Europejskiej ocenili również realizację Planu Działań Ukraina-UE. "Z uznaniem konstatujemy, że (ukraińskie) oddanie demokracji i gotowość przeprowadzania reform otwierają nowe perspektywy w stosunkach dwustronnych" - czytamy w opublikowanym oświadczeniu.
Dokument głosi, że Unia Europejska wita zdecydowane otwarcie Ukrainy na rzecz ogólnych wartości demokratycznych, nadrzędności prawa i przestrzegania praw człowieka.
Przywódcy UE zwrócili jednocześnie uwagę na konieczność kontynuowania reform przez rząd w Kijowie.
Unia Europejska ma nadzieję, że przyszłoroczne wybory parlamentarne nad Dnieprem odbędą się w zgodzie z międzynarodowymi standardami.
Podkreślono także, że w ostatnim czasie wzrosła rola Kijowa na arenie międzynarodowej, szczególnie w kwestii dotyczącej rozwiązania konfliktu w Naddniestrzu.
ss, pap