Uzyskane z podatku VAT dodatkowe środki finansowe mają być przeznaczone na ustabilizowanie budżetu oraz obniżenie składki na ubezpieczenie od bezrobocia z 6,5 do 4,5 proc.
Bundesrat wyraził też zgodę na ograniczenie o 1,8 mld euro rocznie dotacji z budżetu centralnego dla komunikacji miejskiej. Początkowo minister finansów Peer Steinbrueck planował wyższą redukcję dotacji - o 2,3 mld euro.
Przedstawiciele koalicji rządowej CDU, CSU i SPD uzasadniali podwyżkę koniecznością uzyskania dodatkowych środków finansowych na ustabilizowanie budżetu i obniżenie kosztów pracy. Steinbrueck podkreślił, że podwyżka VAT jest jedynym wyjściem z kryzysu finansowego. Premier Hesji Roland Koch (CDU) powiedział, że bez podniesienia podatków nie da się ograniczyć naruszającego konstytucję deficytu budżetowego.
Minister finansów zarzucił partiom opozycyjnym - FDP i Lewicy - "populizm". Steinbrueck przyznał, że podwyżka VAT-u wpłynie niekorzystnie na koniunkturę gospodarczą. "To oczywiste, ale nie mamy wyjścia" - wyjaśnił. Organizacje pracodawców obawiają się spadku obrotów w handlu i wzrostu bezrobocia.
Podwyżka VAT-u jest częścią pakietu ustaw oszczędnościowych przygotowanego przez rząd Angeli Merkel. Przewiduje on m.in. obniżenie o połowę dodatkowej pensji wypłacanej urzędnikom państwowym z okazji świąt Bożego Narodzenia, ograniczenie dotacji na komunikację miejską, obniżenie dodatków za pracę w niedzielę i święta. Minister finansów zamierza do końca kadencji, czyli do 2009 r. ograniczyć wydatki budżetu o 117 miliardów euro.
pap, ss