– Mamy do czynienia z jednym z największych kryzysów w ostatnich dziesięcioleciach. W pokoleniach dzisiejszych dwudziesto-, trzydziesto-, czy czterdziestolatków to największy kryzys, z jakimi mieli do czynienia – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Pomoc dla firm. Nadchodzi ponowne spowolnienie
Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że po dobrym wrześniu, gdzie w statystykach było widać wzrost niektórych elementów, w tym np. konsumpcji. Jednak w najbliższych miesiącach gospodarkę czeka kolejne spowolnienie.
– Spójna i dobra polityka gospodarcza, może być wraz z właściwym zachowaniem ze strony społeczeństwa, najlepszym rozwiązaniem na pandemię. Tu i teraz. Od tego zależy nie tylko nasze życie, ale i stan gospodarki – zaznaczył premier. – Nasz spadek gospodarki będzie dwa razy mniejszy niż średnia UE i cztery razy mniejsze niż Hiszpania, czy Włochy – powiedział premier. – Ostatnie dane Eurostatu pokazują, że sprzedaż detaliczna zwiększała się. Wrzesień był jeszcze bardzo dobry. Obecnie weszliśmy w czas ponownego spowolnienia – podsumował.
Konieczne nowe obostrzenia
Premier odniósł się również do nowych obostrzeń, które wejdą w życie od 7 listopada. Zaznaczył, że rząd zdaje sobie sprawę, że będą one dużym utrudnieniem dla części przedsiębiorców, ale jest to rozwiązanie konieczne, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.
– Wiem, że przedsiębiorcy liczyli na odbicie po wiosennym lockdownie, ale jesteśmy zmuszeni do wprowadzenia nowych obostrzeń – powiedział premier. Wskazał także na pozytywy, które można wyciągnąć z miesięcy letnich, gdy gospodarka była stopniowo odmrażana. – Gdy pandemia była w odwrocie, szybko odrabialiśmy straty. Polska obroniła swoją pozycję jako kraj z jednym z najniższych poziomów bezrobocia – ocenił.
Ochrona 5 milionów miejsc pracy
Podczas konferencji premier przypomniał także, że dzięki dotychczasowym działaniom rządu. Udało się uchronić 5 mln osób przed utratą pracy. – 150 mld złotych z tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej pomogło w ostatnich miesiącach uchronić 5 mln miejsc pracy – powiedział.
– Naszym obowiązkiem jest zrobić wszystko, aby ochronić polską gospodarkę bo to nasze wspólne dobro – zaznaczył Morawiecki. Jednocześnie zwrócił się do wszystkich przedsiębiorców, dla których wprowadzane obostrzenia są szczególnie uciążliwe. – Przepraszam wszystkich za niedogodności, z którymi musimy się spotykać i za trudny czas, jaki nastał – powiedział premier Mateusz Morawiecki
Nowe obostrzenia. Pomoc dla przedsiębiorców
-
Dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami. Subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wysokości do 70 proc. niepokrytych przychodami kosztów stałych pod warunkiem spadku przychodów o 30 proc. względem tego samego okresu 2019 r.
-
Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR. Umorzenie subwencji finansowych z PFR dla MŚP dla sektorów objętych restrykcjami sanitarnymi pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30 proc.
-
Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 r. Zmiana zasad liczenia szkody z powodu COVID-19 w pożyczkach preferencyjnych z obecnego marzec – sierpień 2020 r. na marzec 2020 r. – marzec 2021 r., zgodnie z pierwotnym kształtem programu. Wdrożenie szybkiej ścieżki dla dużych MŚP
-
Pożyczki długoterminowe z gwarancją. Kontynuacja gwarancji deminimis dla MŚP oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm. Konsultacje z Komisją Europejską możliwości w dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na okres 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami
-
Dofinansowanie zatrudnienia. Kontynuacja dopłat do miejsc pracy z FGŚP w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy
-
Przedłużenie postojowego. Przedłużenie wypłaty postojowego dla branż objętych restrykcjami
-
Zwolnienie ze składek na ZUS. Przedłużenie zwolnienia dla branż dotkniętych restrykcjami
-
Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes. Zwiększenie kwoty dotacji z 6 do 8-krotności średniego wynagrodzenia oraz rozszerzenie polegające dofinansowaniu nie tylko nowej działalności, ale także zmiany zakresu aktualnej działalności. Finansowanie udzielane przez PUP
-
Polityka drugiej szansy. Dofinansowanie ARP kosztów związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw
- Dofinansowanie leasingu. Pokrycie kosztów leasingu przez ARP
Całkowity minimalny koszt to tych rozwiązań premier ocenił na 9-10 mld zł. – Jeśli jednak będzie potrzebne jeszcze głębsze zamknięcie gospodarki, to ten koszt wzrośnie o 5-10 mld – powiedział. – Mamy zapewnione finansowanie deficytu na przyszły rok. Poziom rentowności polskich obligacji odzwierciedla wiarygodność polskiej polityki gospodarczej – dodał.
Czytaj też:
Od jutra nowe obostrzenia. Ostatni etap przed narodową kwarantanną