Jak oszuści przekonali kobietę, by przekazała im pieniądze poprzez dwukrotną autoryzację przelewów? Skorzystali ze sprawdzonego scenariusza „na policjanta CBŚP”.Mieszkanka Parczewa została oszukana w trakcie rozmowy telefonicznej po tym, jak wierzyła w dobre intencje rozmówców. Nieznajomy mężczyzna podając się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji oznajmił, że ktoś włamał się na jej konto bankowe i jak najszybciej należy zabezpieczyć znajdujące się na nim środki. Rozmowa była na tyle realna, że nie wzbudziła w kobiecie żadnych podejrzeń. Ta, nie zachowując czujności, przelała przestępcom swoje oszczędności w kwocie 150 tys. zł poprzez dwukrotną autoryzację przelewu na podane przez nich konto bankowe. Kiedy poszła do banku okazało się, że pieniądze z jej konta zniknęły.
Sprawą wyjaśnienia okoliczności przestępstwa oraz poszukiwaniem sprawców zajęli się parczewscy kryminalni. Jak ustalono, związek z oszustwem mogą mieć mężczyźni zamieszkujący teren województwa śląskiego.
Mężczyźni usłyszeli zarzuty oszustwa i zostali doprowadzeni do sądu, który zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Za popełnione przestępstwo kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 8.
Metoda oszustwa na „pocztę głosową”. Policja przestrzega
Kilka dni temu pisaliśmy o nowym schemacie oszustw. Wszystko rozpoczyna się od odebrania SMS-a, w którym oszust informuje odbiorcę o nowej wiadomości głosowej oraz podaje link prowadzący na stronę internetową z fałszywym komunikatem o „nowej poczcie głosowej”. Gdy odbiorca da się nabrać, ściągnie na telefon złośliwe oprogramowanie, co może doprowadzić do kradzieży pieniędzy z rachunku bankowego. Wiadomości rozsyłane są z różnych numerów, ale najczęściej pojawiają się z prefiksami z Niemiec (+49).
Policja informuje również, w jaki sposób działać po ewentualnym kliknięciu w link wygenerowany przez oszustów. „Co zrobić gdy kliknąłeś w link i zainstalowałeś podejrzane oprogramowanie? Wyłącz telefon i przełóż kartę SIM do innego telefonu, skontaktuj się ze swoim bankiem, zmień hasła. Bliźniacze oszustwa mogą dotyczyć również SMS-ów związanych z aplikacją dyskontów spożywczych, serwisów aukcyjnych, instalacji sterowników LTE, RODO, dezynfekcji paczki” – czytamy w komunikacie.
Czytaj też:
„Na policjanta”. Oszust zadzwonił do urzędu gminy i chciał pilnie rozmawiać z panią burmistrz