Jako kraj nie jesteśmy chyba jeszcze na takim poziomie, byśmy mogli pozytywnie wypowiadać się o absolutnie wszystkich działaniach naszego resortu cyfryzacji. Trzeba jednak przyznać, że mObywatel to jeden z jego najbardziej udanych projektów. Polacy bardzo dobrze oceniają jakość tej aplikacji, a liczba jej pobrań przekroczyła już ponad 16 milionów.
Tysiące pozytywnych opinii o aplikacji mObywatel
Aplikacja mObywatel jest dostępna w wersjach na smartfony z systemami operacyjnymi Android (od 29 października 2017 r.) oraz iOS (od 31 stycznia 2018 r.). W obu tych przypadkach w ciągu kilku lat otrzymała od użytkowników praktycznie same pozytywne opinie.
W wirtualnym sklepie z aplikacjami Google Play (Android) średnia ocen aplikacji mObywatel, wyciągnięta na podstawie 85 tys. głosów użytkowników, wynosi obecnie 4,8/5. Z kolei w App Store (iOS) jej średnia to 4,6/5 w oparciu o 66 tys. ocen.
Złośliwi mogą zażartować, że mObywatel to jeden z najlepiej ocenianych rządowych projektów w historii. Nic więc dziwnego, że nawet premier Mateusz Morawiecki wspominał o jej sukcesie w swoim pożegnalnym – jak okazało się chwilę później – expose.
Aplikacja mObywatel będzie rozwijana
Dobra wiadomość jest taka, że aplikacja mObywatel ma być w dalszym ciągu sukcesywnie usprawniana i rozwijana, w związku z czym w przyszłości możemy spodziewać się dodania do niej wielu nowych funkcji. Jedną z nich ma być m.in. możliwość zarejestrowania samochodu, co zapowiedział niedawno minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
– Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której obywatel zamiast w urzędzie komunikacji, rejestruje samochód przez telefon – powiedział Krzysztof Gawkowski w Studiu PAP.
Wszystkie funkcje aplikacji mObywatel
- mTożsamość – dane obywatela zgodne z dowodem osobistym pobrane z Rejestru Dowodów Osobistych oraz Rejestru PESEL
- mLegitymacja – legitymacja szkolna oraz studencka
- mPrawo jazdy – odwzorowanie uprawnień do prowadzenia pojazdów pobrane z Centralnej Ewidencji Kierowców
- mPojazd – zbiór informacji dotyczących pojazdu, takich jak: dowód rejestracyjny, karta pojazdu, ubezpieczenia OC
- eRecepta – podgląd wystawionych elektronicznych recept (w tym kodu numerycznego i QR do ich realizacji)
- Europejskie potwierdzenie szczepienia przeciwko COVID-19 (tzw. paszport covidowy)
- mLegitymacja poselska − legitymacja poselska
Czytaj też:
Rejestracja samochodu w aplikacji mObywatel. Śmiałe zapowiedzi ministra cyfryzacjiCzytaj też:
Postawienie TVP w stan likwidacji. Jest decyzja ws. wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego