"To największy tego typu projekt w Polsce, chcemy, aby nowoczesny sprzęt informatyczny trafił wszędzie tam, gdzie internet wciąż jest marzeniem. Poprawimy w ten sposób sytuację bytową ludzi zagrożonych wykluczeniem, zwiększymy ich szanse na znalezienie pracy, zapewnimy dostęp do wiedzy i możliwość rozwoju" - powiedział marszałek województwa, Piotr Całbecki.
Z takiej formy wsparcia skorzysta 2,5 tysiąca osób i rodzin o niskich dochodach, ośrodki opiekuńczo-wychowawcze oraz rodziny zastępcze. "Pomoc skierujmy też do tysiąca osób niepełnosprawnych, w tym 300 osób niewidomych, które otrzymają komputery ze specjalistycznym wyposażeniem i oprogramowaniem" - dodał Całbecki.
Komputer dla niewidomego składać się będzie z monitora, tzw. linijki braile'owskiej, przekształcającej informacje tekstowe i graficzne na alfabet dla niewidomych, skanera sczytującego tekst i oprogramowania. Koszt jednego stanowiska tego typu to ponad 30 tys. zł.
Urząd Marszałkowski zdobył pieniądze na realizację przedsięwzięcia w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
"Jako pierwszy i jedyny samorząd województwa w kraju złożyliśmy w 2009 roku wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia do Władzy Wdrażającej Programy Europejskie w Warszawie i otrzymaliśmy wsparcie. Wartość projektu to 25,7 miliona złotych, z czego wsparcie z Unii Europejskiej to 85 procent wartości przedsięwzięcia, a pozostały wkład to środki własne samorządu województwa" - podkreślił marszałek.
Wkrótce rozpocznie się procedura rekrutacji osób, które wezmą udział w projekcie. Pomogą w tym między innymi działające w regionie centra pomocy rodzinie, a realizacja całego przedsięwzięcia rozpisana jest na trzy lata.em, pap