Wyniki badania European Trusted Brands 2013
Wśród zawodów największym zaufaniem Polaków cieszą się te związane z ochroną życia i zdrowia, najmniejszym: polityczne oto główny wniosek z najnowszego badania European Trusted Brands przeprowadzonego przez Readers Digest. Na pierwszym miejscu jako godnych zaufania Polacy wymienili strażaków, na drugim pilotów samolotów cywilnych. W czołówce zestawienia znalazły się też zawody medyczne. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą polityków, liderów związków zawodowych i piłkarzy.
Strażak to najbardziej godny zaufania zawód w całej Europie ufa mu aż 94% Polaków i, średnio, 92% Europejczyków. Na drugim miejscu we wszystkich krajach objętych badaniem European Trusted Brands 2013 znaleźli się piloci samolotów cywilnych w Polsce ufa im aż 84% ankietowanych. Najmniej zaufaną grupą zawodową w Polsce są z kolei politycy i liderzy związków zawodowych. Ufa im odpowiednio 3%
i 15% respondentów.
Ufamy pielęgniarkom i farmaceutom, ale lekarzom już mniej
W ciągu ostatnich lat zaufanie do zawodów medycznych spadło, niemniej profesje te nadal są wysoko cenione. Przeciętny Europejczyk darzy dużym zaufaniem przede wszystkim pielęgniarki (82%) i farmaceutów (80%). Co ciekawe, lekarzom ufa nieco mniej Europejczyków (76%), a w Polsce różnice te są jeszcze większe. Jeśli Polacy ufają przedstawicielom zawodów medycznych, na pierwszym miejscu wymieniają farmaceutów (78%), za nimi pielęgniarki (76%). Lekarzom ufa jednak zdecydowanie mniej badanych, zaledwie 57%. W krajach objętych badaniem European Trusted Brands mniejsze zaufanie do lekarzy zanotowano jedynie w Rosji (47%).
Zawody, od których zależy nasze życie, zdrowie i ochrona majątku zawsze, od zawsze i niemal we wszystkich krajach biorących udział w badaniu European Trusted Brands cieszą się największym zaufaniem. Znamiennymi wyjątkami są tylko Rumunia i Rosja, gdzie wyjątkowo małe jest zaufanie do pielęgniarek , do strażaków zaś mniejsze niż w pozostałych krajach europejskich. Polskę wyróżnia natomiast stosunkowo niewielki poziom zaufania do lekarzy. Z pewnością wiąże się to z nagłaśnianymi u nas ostatnio w mediach przypadkami zgonów zawinionych przez system ochrony zdrowia i z ogólnym niezadowoleniem z usług medycznych. Warto także zwrócić uwagę na mniejsze niż w większości krajów zaufanie Polaków do księży (duchownych), mimo że ciągle jesteśmy zdecydowanie bardziej religijni od innych społeczeństw europejskich. Powinien być to ostrzegawczy sygnał dla polskiego Kościoła komentuje wyniki badania prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny.
Zaufanie do nauczycieli stabilne
Zawód nauczyciela cieszy się w Europie stabilnym poziomem zaufania. Średnio 3 na 4 ankietowanych uważa, że jest to zajęcie budzące zaufanie. W Polsce nauczycielom ufają średnio 2 na 3 osoby. Co ciekawe, największym zaufaniem społecznym profesja ta cieszy się na dalekiej północy. W Finlandii aż 90% badanych zadekarowało, że ufa nauczycielom. Ma to najprawdopodobniej związek z tym, że edukacja jest jednym z kluczowym obszarów polityki rządu. Najmniejszym zaufaniem nauczyciele cieszą się w Rumunii, jednak nadal ufa im ponad połowa respondentów (57%).
Zaufanie wobec przedstawicieli prawa zróżnicowane na mapie Europy
Poziom zaufania do przedstawicieli prawa jest bardzo zróżnicowany. W dużej mierze zależy on od kraju i efektywności jego systemu prawnego. Ogólnie, spośród zawodów związanych z prawem, największym zaufaniem w Europie cieszą się policjanci, którym ufa ponad połowa ankietowanych (57%). Jednak w Polsce poziom zaufania do policjantów jest jednym z najniższych w Europie. Niecałe 5 na 10 osób w Polsce ufa przedstawicielom tego zawodu; niższe wyniki zanotowano jedynie w Czechach (42%), Rumunii (35%) i Rosji (20%). Największym zaufaniem policjanci są darzeni w Finlandii (92%) i Szwajcarii (77%). Niemal 4 na 10 ankietowanych w Europie ufa sędziom i prawnikom. Wśród Polaków odsetek osób deklarujących zaufanie do tych profesji jest nieco niższy odpowiednio 31% i 37%. Sędziom najmniej ufają Słoweńcy (20%), a prawnikom Portugalczycy (19%). Najwyższym zaufaniem profesje te cieszą się w Finlandii, Niemczech oraz Szwajcarii.
Niskie zaufanie do pracy dziennikarza
Niezbyt wysoki poziom zaufania do dziennikarzy w Europie w porównaniu do wyników z ubiegłego roku niewiele się zmienił. Obecnie odsetek osób deklarujących zaufanie do tej grupy zawodowej wynosi 30%. W Polsce dziennikarzom ufa nieco więcej osób (33%). Najmniejsze zaufanie do dziennikarzy mają mieszkańcy Rosji (17%), Belgii (21%) i Francji (21%). Największe mieszkańcy Słowenii (49%) i Rumunii (45%).
Piłkarze
Jak wynika z badania European Trusted Brands 2013, piłkarze należą do grup zawodowych cieszących się najniższym zaufaniem społecznym. Ufa im zaledwie 1 na 5 Europejczyków. Najniższy poziom zaufania do piłkarzy zaobserwowano wśród Francuzów (9%). Co ciekawe, mniejszym zaufaniem w tym kraju są darzeni jedynie politycy (7%). Najbardziej piłkarzom ufają natomiast Słoweńcy (33%), Finowie (32%)
i Rosjanie (30%). W Polsce piłkarzom ufa jedynie co piąty ankietowany.
***
European Trusted Brands to jedno z największych i najszerzej zakrojonych badań konsumenckichw Europie. Jego organizatorem jest Readers Digest. Oprócz tematyki marketingowej coroczne badanie European Trusted Brands porusza również tematy społeczne. Pozwala na poznanie dominujących nastrojów mieszkańców Europy, postaw i wartości, które kształtują nasze opinie i decyzje, a także zaufanie do różnych aspektów życia.
Badanie European Trusted Brands przeprowadzono po raz pierwszy w 2001 roku. Co roku kontynuowane jest ono w kilkunastu krajach europejskich. Tegoroczna trzynasta już edycja badania została przeprowadzona w 12 krajach europejskich. Kraje, które zostały objęte tegorocznym badaniem to: Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, Słowenia i Szwajcaria. Wzięło w nim udział 18 314 respondentów.
Badanie realizowano metodą kwestionariusza on-line lub wywiadów pocztowych. Jak co roku próba została dobrana tak, aby odzwierciedlała szeroki profil badanej populacji.