Czym jest prywatyzacja? Jaka jest historia złotówki? Dlaczego warto oszczędzać? Odpowiedzi na pytania związane z finansami warto poznawać już od małego, bo czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Umiejętności zarządzania pieniądzem powinni uczyć przede wszystkim rodzice. Jednak wiedzę ekonomiczną młodzi ludzie wynoszą zazwyczaj ze szkoły.
Nauczanie dzieci oszczędzania ma długą historię. Pierwsza idea pojawiła się w XIX wieku w Belgii, gdzie zaproponowano rozwiązanie znane wszystkim jako Szkolna Kasa Oszczędności. Jeśli chodzi o Polskę, naukę oszczędzania wśród dzieci wprowadzono w 1773 roku. Któż nie pamięta z dzieciństwa papierowych książeczek SKO, które z powodzeniem funkcjonują w szkołach już od 79 lat.
Jednak samo odkładanie pieniędzy na książeczkę to nie wszystko. Obecnie młodzi ludzie mają wielkie perspektywy. Ważne jest zarówno posiadanie umiejętności oszczędzania, jak i znajomość zasad związanych z finansami oraz zaradnością życiową - zaznacza Tomasz Mironczuk, Prezes Banku BPS. Program TalentowiSKO to program zachęcający do oszczędzania, ale jest to pewien pretekst, który potem rozwijamy w edukację. Podczas spotkania bankowców z młodzieżą wczesnoszkolną i gimnazjalną pokazywane jest jak działa bank, jak działa gospodarka.
TalentowiSKO to program edukacyjny. Dzieciom i młodzieży proponowane są zajęcia rozwijające pasje i talenty. I tak pierwszaki poznają wartość pieniędzy, uczą się nimi gospodarować, podczas gdy maturzyści tworzą curriculum vitae i zastanawiają się nad biznesplanem, co uczy szacunku do pracy i pieniądza.
Do programu może przystąpić każda szkoła: podstawowa, gimnazjum i ponadgimnazjalna. Banki spółdzielcze aktywnie pozyskują nowe szkoły. Szkoły szukają kontaktu z nami, bo jest to edukacja wszechstronna, edukacja ekonomiczna, o tym co jest wokół nas podkreśla Tomasz Mironczuk.
Szkoły, które biorą udział w programie TalentowiSKO, mają dostęp do materiałów i narzędzi potrzebnych do jego realizacji. Są to m.in. scenariusze nowatorskich zajęć o finansach, karty pracy dla dzieci i nauczycieli oraz konkursy rozwijające wiedzę o oszczędzaniu, z atrakcyjnymi nagrodami. Otrzymują również dostęp do bezpłatnych materiałów szkolnych, co niewątpliwie pomaga odciążyć budżety placówek i uatrakcyjnić zajęcia.