Podatnicy na emeryturze i rencie zwykle nie muszą samodzielnie rozliczać się z fiskusem. Wyjątek stanowią między innymi osoby, które dorabiają do świadczeń bądź chcą skorzystać z przysługujących im ulg lub przekazać 1% podatku organizacjom pożytku publicznego.
Emerytura lub renta otrzymywane z zagranicy stanowią przychód podlegający opodatkowaniu, więc należy w ciągu roku podatkowego odprowadzać od nich zaliczki na PIT. Gdy świadczenie wypłacane jest za pośrednictwem polskiego banku, to on jest płatnikiem tych zaliczek. Emeryt otrzymuje wtedy PIT-11 i musi rozliczyć się samodzielnie.
Jeśli emerytura wypłacana jest przez inny kraj niż Polska, istnieje ryzyko, że zostanie podwójnie opodatkowana. Aby tego uniknąć, trzeba mieć certyfikat rezydencji wydany przez polskie władze podatkowe. Z nim można też starać się o zwrot podatku zapłaconego nienależnie za granicą.
,,Samodzielnie rozliczają się również ci, którzy nie płacą w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy lub utrzymują współmałżonka niemającego dochodów i w związku z tym korzystają z dwukrotnej kwoty odliczenia od podatku" - mówi serwisowi infoWire.pl Małgorzata Sator z Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola.
Należy pamiętać, że osoby, które otrzymały roczne obliczenie podatku i nie mają żadnego innego dochodu niż renta lub emerytura, nie muszą składać do urzędu skarbowego odrębnego zeznania podatkowego.
dostarczył infoWire.pl