Aż 61% Polaków odczuwa stres. Znacznie częściej dotyka on kobiety. Gdy trwa krótko, może mieć pozytywne działanie. Problem powstaje wtedy, gdy napięcie jest zbyt duże i zaczyna wypływać na życie destrukcyjnie. Należy temu przeciwdziałać.
Stres najczęściej przejawia się u Polaków w szybkim biciu serca (47%), poczuciu niepokoju (39%) oraz zmęczeniu i nadmiernej ospałości (36%). Inne objawy to zły nastrój (31%), pocenie się (31%), utrata pewności siebie (26%) i problemy z koncentracją (25%). Co nas stresuje? Według badań TNS Polska martwimy się pracą, sytuacją finansową i szybkim tempem życia.
,,Długotrwały lub nadmierny stres wprowadza nas w stan ciągłego napięcia. Jeśli dołączają do niego duszności, ból, bezsenność czy lęk, to powinniśmy się tym zaniepokoić" - mówi serwisowi infoWire.pl dr n. med. Katarzyna Niewińska, psychoterapeutka z kliniki Psychomedic.pl. Warto się wtedy zastanowić, czy jesteśmy jeszcze w stanie samodzielnie pokonać problem, czy czujemy się bezradni i potrzebujemy pomocy specjalisty.
Aby skuteczniej radzić sobie ze stresem, dobrze jest nauczyć się technik relaksacyjnych - takich jak np. ćwiczenia oddechowe oraz medytacja - które rozluźnią mięśnie i pomogą rozładować napięcie. Najodpowiedniejsze rozwiązania podpowie psycholog, dopasuje też terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta. Nieleczony stres może prowadzić do poważnych schorzeń, dlatego najlepiej zacząć przeciwdziałać mu jak najwcześniej.
dostarczył infoWire.pl