Szlachetne, trwałe, o pięknych kolorach - takie wykończenie domu zyskuje się, dzięki cegłom ręcznie formowanym. W ofercie Terca wprowadzono kolejne, nowe modele cegieł, które różnią się barwą, strukturą, formatem i dają architektom i przyszłym właścicielom wręcz nieograniczone możliwości projektowania elewacji czy detali budynku.
Od jasnych szarości, po kolory piaskowo-brązowe czy ciemniejsze, palone - portfolio ręcznie formowanych cegieł marki Terca to ogromny wachlarz możliwości. Każda ręcznie formowana cegła jest wyjątkowa, a wynika to ze specyfiki technologii produkcji, np. rodzaju zastosowanej gliny (jej koloru, plastyczności, składu mineralnego) oraz sposobu formowania lica (porcja gliny wpada do formy, w której układa się w sposób przypadkowy, tworząc nieregularne wzory). W podstawowej ofercie Terca są dostępne 33 kolory cegieł ręcznie formowanych. Ale na życzenie klienta mogą być one również importowane Belgii lub Holandii, przez co wybór jest ogromny. Taka różnorodność umożliwia stworzenie elewacji w absolutnie niepowtarzalnym stylu.
Modne, szare nowości
Zdecydowaną przewagą cegieł ręcznie formowanych jest różnorodność modeli dostępnych w modnych szarościach. Marsala to najjaśniejsza propozycja w tej barwie, której bliżej jest do bieli. Ciekawy efekt podkreśla delikatnie strukturyzowane lico tej cegły. W nieco ciemniejszym odcieniu jest srebrno-szara Modena. Natomiast, najwierniejszym odzwierciedleniem koloru szarego jest Savona. Dodatkowo ma ona mocno surową, nieregularną powierzchnię, przez co szczególnie pięknie komponuje się z naturalnym, zielonym otoczeniem. Zestawieniem dwóch barw zaskakuje też cegła Bemmel, która łączy szarość z pięknymi, głębokimi odcieniami brązu.
Piaskowe melanże
By uzyskać elewację w cieplejszej, bliskiej kolorom ziemi tonacji można zastosować cegły ręcznie formowane o różnych odcieniach piasku. Najbardziej zróżnicowaną elewację daje brązowo-piaskowa Siena - każda cegła ma niepowtarzalny wygląd a przenikanie się barw uwydatnia surowa, nieregularna powierzchnia lica. Nieco jaśniejszy i łagodniejszy efekt tworzy piaskowo-orzechowa Cortona, natomiast do domów otoczonych zielonym ogrodem lub lasem polecana jest szczególnie piaskowo-oliwkowa cegła Vigo. W miejskiej przestrzeni, gdzie raczej dominują ciemniejsze kolory, a ceglane elewacje często liczą co najmniej kilkadziesiąt lat, harmonijnie wpasuje się elewacja z cegieł Pastorale w kolorze palonego brązu.
Nie tylko na elewacji
Cegły ręcznie formowane dają również możliwości dekorowania wnętrz lub wykonania mniejszych elementów wokół domu, jak fragmenty schodów czy murki. Z wyjątkowych kolorów i struktur produktów marki Terca można korzystać też w projektach małej architektury - altanach, grillach, kwietnikach. Możliwości jakie dają cegły ręcznie formowane podczas budowy ogrodzenia, kominka domowego lub ogrodowego pozwalają inwestorom na realizację niemal każdego pomysłu: od tych zupełnie tradycyjnych po na wskroś nowoczesne. Doskonały mariaż ceramicznej cegły z drewnem, szkłem czy stalą pozwala stosować ją we wszystkich typach budynków, nawet o skrajnie odmiennej architekturze.
Co jeśli nie cegła?
Możliwości zastosowania ceramiki do wykończenia domu zwiększają płytki klinkierowe. W portfolio marki Terca występują w 18 kolorach odpowiadających cegłom ręcznie formowanym. Wśród nowości znajdują się również odcienie szarości (Marsala, Modena, Savona) oraz brązu (Pastorale lub Siena). Co bardzo istotne, wszystkie płytki ręcznie formowane Terca posiadają Aprobatę Techniczną Instytutu Techniki Budowlanej. To potwierdzenie ich wysokiej jakości i trwałości oraz parametrów technicznych, które wyróżniają ten produkt spośród proponowanych na rynku płytek ciętych z cegieł. Należy podkreślić, że Aprobata Techniczna jest dokumentem koniecznym do prawidłowego wprowadzenia do obrotu płytek ciętych z cegieł. Pojedyncza płytka ma grubość 22 mm (dostępne są płytki podstawowe i kątowe) i jest alternatywą tam, gdzie nie można zastosować cegły (np. ze względu na obciążenie stropu wewnątrz mieszkania czy brak miejsca) czy wówczas gdy decyzję o wykończeniu np. elewacji czy cokołu podejmiemy już po zakończeniu etapu budowy ścian.
dostarczył infoWire.pl