Biomed-Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek to polskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne produkujące preparaty lecznicze, wyroby medyczne i odczynniki laboratoryjne.
Historia firmy sięga 1944 roku, kiedy przy Państwowym Zakładzie Higieny w Lublinie uruchomiono Laboratorium Produkcji Szczepionki przeciwko Durowi Plamistemu. Firma później stała się Zakładem Produkcji Szczepionki przeciwko Durowi Osutkowemu im. Rudolfa Weigla. Dopiero potem Zakładem Produkcji Surowic i Szczepionek.
Tuż po wojnie, na początku działalności wytwarzane były szczepionki przeciw wściekliźnie, czerwonce, durowi brzusznemu oraz szczepionka nieswoista bodźcowa według Delbeta, a także surowica przeciwbłonicza i przeciwtężcowa.
W 1951 roku oba zakłady połączyły się, tworząc Lubelską Wytwórnię Surowic i Szczepionek. W latach 1951–1960 firma rozwinęła się, zwiększyła zatrudnienie, rozbudowywała działy produkcyjne i rozszerzyła swój asortyment.
W 1959 roku firma rozpoczęła produkcję szczepionki Polio przeciwko chorobie Heinego-Media oraz rozpoczęła produkcję preparatu bakteryjnego pod nazwą Lakcid. W 1960 roku została przemianowana na Wytwórnię Surowic i Szczepionek w Lublinie. Lata 60. XX wieku, to okres prowadzenia prac naukowo-badawczych dotyczących m.in. uzyskania szczepionki przeciw wirusom grypy „Picorna”.
W 1976 roku nastąpiła reorganizacja wytworni. Powstały wydziały produkcyjne: szczepionek, chemii i produkcji pomocniczej, wirusologii, surowic i zwierząt laboratoryjnych, frakcji białkowych i organopreparatów. Firma rozpoczęła wprowadzanie nowych technologii, modernizację urządzeń. Po raz kolejny rozszerzyła też swój asortymentu.
30 grudnia 1999 roku zawiązana została spółka pod nazwą „Biomed” Wytwórnia Surowic i Szczepionek Sp. z o.o. w Lublinie. Spółka notowana jest od lipca 2011 roku na rynku NewConnect. 30 stycznia 2015 roku Biomed-Lublin zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych (Lubelska Wytwórnia Surowic i Szczepionek jest jedną z 11 lubelskich firm notowanych na głównym rynku GPW).
Obecnie giełdowa spółka zajmuje się produkcją preparatów leczniczych, wyrobów medycznych oraz odczynników laboratoryjnych (stosowanych w laboratoriach biochemicznych i medycznych). Biomed-Lublin wytwarza ponad 60 produktów, w tym szczepionkę BCG, trombinę, onko BCG, gastrotrombinę, distreptazę, histaglobulinę czy lakcid.
Teraz Biomed-Lublin rozpoczął wytwarzanie z osocza ozdrowieńców preparatu immunoglobulina anty SARS-CoV-2 na potrzeby badań klinicznych, które mają doprowadzić do powstania szczepionki na koronawirusa.
Czytaj też:
Koronawirus. Polska spółka ukończyła produkcję pierwszej serii leku z osocza ozdrowieńców