Sejm przyjął poprawki w Tarczy Branżowej, czyli ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Jest to rozwiązanie, które rząd zaproponował, aby pomóc branżom najmocniej dotkniętym przez obostrzenia nałożone podczas drugiej fali koronawirusa. Jak zapowiadano, dzięki temu programowi o pomoc będzie mogło zwrócić się ponad 200 tys. przedsiębiorców. Sejm przyjął 19 listopada poprawki, które tego samego dnia zarekomendowała sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Wśród nich było m.in. dodanie do grona beneficjentów muzeów i uzdrowisk. Przyjęto także poprawki, które wprowadzają możliwość dofinansowania na trzy miesiące utrzymanie miejsc pracy w niektórych branżach. Środki dostępne będą z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Odrzucone poprawki
Wśród odrzuconych poprawek jest m.in. zmiana, która sugerowała, że to ZUS, zamiast pracodawcy miałby pokrywać koszty nieobecności pracownik przebywającego na zwolnieniu spowodowanym kwarantanną. Nie zdecydowano się także na przyjęcie poprawki, która pozwalałaby przedsiębiorcom na przedłużenie spłaty rat kredytów czy leasingu.
Za przyjęciem ustawy głosowało 433 posłów. Tylko trzech było przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu. Ustawa wraz z poprawkami trafiła do Senatu.
Tarcza branżowa. Kto skorzysta?
Wsparcie z tarczy branżowej dotyczy następujących branż:
- Gastronomia (restauracje, puby, bary, kawiarnie)
- Rozrywka (targi, kina, teatry, muzea)
- Branża fitness (siłownie, kluby fitness, baseny, aquaparki, uzdrowiska)
- Sprzedaż detaliczna
Tarcza branżowa. Na czym będzie polegała?
Rozwiązanie skierowane jest do branża najbardziej pokrzywdzonych przez obostrzenia wprowadzone, aby zahamować rozprzestrzenianie się drugiej fali koronawirusa. Wśród zapisów ustawy znalazły się:
- Zwolnienie ze składki ZUS
- Postojowe, czyli dopłatę z budżetu na utrzymanie zatrudnienia
- Bezzwrotne dotacje w wysokości 5000 zł dla małych firm
- Zwolnienie z opłaty targowej za cały 2021 rok z jednoczesną rekompensatą tej opłaty dla samorządów
– Idziemy wąską ścieżką między niekontrolowanym wybuchem epidemii a zapaścią gospodarczą. Znalezienie odpowiedniej ścieżki jest kluczowe – mówił podczas konferencji zapowiadającej wprowadzenie programu premier Mateusz Morawiecki. – Droga pośrodku jest kluczem do szybkiego odbicia gospodarki. Wirus nie pozostawia nam dużego pola manewru dlatego wszystkie przedsiębiorstwa, które zostaną dotknięte koronawirusem, chcemy, żeby zostały objęte naszym programem wsparcia – zapewnił premier Morawiecki.