Jak na prawdziwie polski portal społecznościowy przystało, Albicla ma nazwę powstałą z połączenia łacińskich słów i międzynarodową domenę.com, wieńczącą jej adres URL. Odwołuje się do symboliki orła białego („albus aquila”), a stoi za nią Tomasz Sakiewicz i tzw. środowiska „Gazety Polskiej”. Właścicielem domeny jest spółka Słowo Niezależne, wydawca portalu Niezalezna.pl.
Nowe portale odpowiedzią na blokowanie Donalda Trumpa
Polskie odpowiedniki Facebooka to oczywiście odpowiedź na ostatnie wydarzenia w USA. Tamtejsze media społecznościowe z Facebookiem na czele poblokowały konta prezydenta Donalda Trumpa, kiedy mimo sądowych wyroków nadal publicznie podważał legalność zwycięstwa Joe Bidena i mówił o fałszerstwach. W wyniku podsycanego taką narracją szturmu na Kapitol, śmierć poniosło 5 uczestników zamieszek.
Sakiewicz: Nasza odpowiedź na cenzurę w sieci
Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, powstanie alternatywy dla najpopularniejszych mediów społecznościowych ogłosił w niedzielę 17 stycznia. Serwis tworzony przez Kluby Gazety Polskiej reklamował na Twitterze, pisząc: „Nasza odpowiedź na cenzurę w sieci! Powstaje nowy polski serwis społecznościowy!”.
Albicla.com już działa
Strona internetowa Albicla już działa. Możemy dowiedzieć się z niej, że rejestracja użytkowników rusza w środę 20 stycznia, punktualnie o godzinie 17:00. Wcześniej wystartowała platforma wolnisłowianie.com. Tamten projekt trudno raczej będzie zaliczyć do udanych.
Czytaj też:
Po szturmie na Kapitol wzywano do skasowania Punishera. Twórcy postaci komentują