Większość Polaków raz na dziesięć lat ma obowiązek wymiany dowodu osobistego. Wielu z nas o tym zapomina, nie zdając sobie sprawy, że za brak aktualnego dokumentu grozi kara.
Surowa kara za brak dowodu osobistego
Zgodnie z art. 79, punkt 1 Ustawy z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych, ten kto uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego, podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny. Maksymalna kara to nawet 5 tys. zł.
Ważny dowód osobisty jest niezbędny do załatwienia wszelkich spraw. Brak ważnego dokumentu może być problemem np. przy podpisywaniu umowy o pracę, załatwianiu spraw w ZUS, podróżowaniu. Bez aktualnego dowodu nie założymy też konta w banku.
Dowód osobisty musi posiadać każda osoba pełnoletnia i zameldowana w Polsce. Co prawda, cyfryzacja pozwala obecnie na posługiwanie się mDowodem dostępnym w aplikacji mObywatel, nie oznacza to jednak, że nie musimy posiadać fizycznego dokumentu. Warto podkreślić, że elektroniczny dowód jest dostępny tylko dla osób, które mają ważny fizyczny odpowiednik.
Wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego należy złożyć najpóźniej na 30 dni przed datą utraty ważności dotychczasowego dokumentu. Można to zrobić stacjonarnie w urzędzie bądź drogą online. Czas oczekiwania na wydanie nowego dowodu to 30 dni, ale praktyka pokazuje, że czeka się krócej.
Dokument trzeba odebrać osobiście w urzędzie, do którego został złożony wniosek. Osoby, które realizują cały proces stacjonarnie, nie muszą przygotowywać żadnych papierowych dokumentów. Wniosek zostanie bowiem utworzony na miejscu.
Dowód osobisty jest ważny przez 10 lat, w przypadku osób, które ukończyły 12. rok życia. Poniżej tego wieku obowiązuje 5-letni okres ważności.
Czytaj też:
Za jeden dzień spóźnienia wysoka kara. Kierowcy powinni uważaćCzytaj też:
Nawet 50 tys. kary dla pracodawców. Trwają prace nad ustawą