"Komisja Europejska może potwierdzić, że otrzymała informacje od polskich władz (...) o godz. 21:30 w czwartek wieczorem. Przeanalizuje teraz szybko te informacje, by ocenić, czy w konkretny i rzeczywisty sposób wnoszą one coś nowego do informacji, które mogłyby mieć wpływ na wykonaną przez KE ocenę już wcześniej przedstawionych planów restrukturyzacji" - głosi oficjalny komunikat KE.
Polski rząd miał czas do czwartku na uzupełnienie programów restrukturyzacyjnych dla stoczni Gdynia i Szczecin. Poprzednie KE odrzuciła. Dla zakładu w Gdańsku - jak informował minister skarbu Aleksander Grad - unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes wydłużyła termin do końca września.
"Dla tych najważniejszych kwestii, o które prosiła Komisja Europejska, wczoraj wysłaliśmy bardzo jasny sygnał, jasne wyliczenie. Jesteśmy gotowi te wymagania najważniejsze, które Komisja stawia, spełnić" - powiedział w piątek Grad w TVN CNBC.
Dodał, że w dokumentach wysłanych w czwartek do Komisji Europejskiej znalazły się "nowe projekcje finansowe inwestorów dla stoczni Gdynia i dla stoczni szczecińskiej".
Wyraził też przekonanie, że Polska - tak jak tego oczekuje - otrzyma czas do końca września. Resort skarbu chce bowiem więcej czasu na przygotowanie umów dla stoczni w Szczecinie i Gdyni. Wyznaczony przez KE termin to 15 lipca (stocznia Gdańsk jest już sprywatyzowana).
Do porządku obrad posiedzenia KE w przyszłą środę 16 lipca wpisane jest podjęcie decyzji o zwrocie pomocy publicznej, którą dostały stocznie w Szczecinie i Gdyni, co przesądza o ich upadłości, choć niekoniecznie oznacza zaprzestanie działalności ekonomicznej.
nd, pap