Postulaty te zawarte zostały we wspólnym oświadczeniu przyjętym na szczycie BRIC, który odbył się w Jekaterynburgu na Uralu. Była to pierwsza taka narada przywódców Brazylii, Rosji, Indii i Chin. Wcześniej liderzy tych czterech krajów odbyli tylko krótkie spotkanie przy okazji zeszłorocznego szczytu G-8 w Japonii.
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, którego pozostali przywódcy upoważnili do podsumowania szczytu, ocenił, że spotkanie spełniło oczekiwania i było doniosłym wydarzeniem historycznym. Miedwiediew poinformował, że jego głównym tematem była sytuacja finansowo-gospodarcza w świecie, którą określił jako "złożoną". Rosyjski prezydent przekazał, że państwa BRIC uzgodniły, iż będą koordynowały swoje poczynania w walce z globalnym kryzysem.
Miedwiediew podał, że Brazylia, Rosja, Indie i Chiny porozumiały się również co do wypracowania parametrów nowej światowej architektury finansowej. "Polecimy naszym ministrom finansów, szefom banków centralnych i przedstawicielom innych zainteresowanych struktur, by się spotkali i przygotowali swoje propozycje" - powiedział gospodarz Kremla.
W swoim wspólnym oświadczeniu liderzy czterech krajów podkreślili, że chcą reformy międzynarodowych instytucji finansowych - tak by odzwierciedlały one zmiany w światowej gospodarce.
"Kraje z gospodarką przejściową lub rozwijającą się powinny mieć większy głos i reprezentację w międzynarodowych instytucjach finansowych, a ich szefowie winni być wyłaniani w otwartym, przejrzystym i uwzględniającym dorobek (kandydatów) postępowaniu" - oznajmili Luiz Inacio Lula da Silva, Hu Jintao, Dmitrij Miedwiediew i Manmohan Singh.
"Uważamy także, że potrzebny jest stabilny, przewidywalny i bardziej zdywersyfikowany system walutowy" - dodali.
Przywódcy państw BRIC wypowiedzieli się przeciwko wszelkim formom protekcjonizmu, w tym w światowym handlu produktami rolnymi. Zapowiedzieli również, że nasilą współpracę w sferze bezpieczeństwa energetycznego.
Podkreślili konieczność zwiększenia roli Indii i Brazylii na arenie międzynarodowej. "Potwierdzamy duże znaczenie, jakie przywiązujemy do statusu Indii i Brazylii w sprawach światowych. Rozumiemy i popieramy ich dążenie do odgrywania jeszcze większej roli w ONZ" - oświadczyli.
"Wyrażamy twarde przywiązanie do wielostronnej dyplomacji z centralną rolą ONZ w walce z globalnymi wyzwaniami i zagrożeniami. W związku z tym potwierdzamy konieczność głębokiej reformy ONZ, mającej na celu zwiększenie jej skuteczności - tak, by mogła efektywniej reagować na współczesne globalne wyzwania" - wskazali.
Drugi szczyt BRIC odbędzie się w 2010 roku w Brazylii.
Skrót BRIC wszedł do międzynarodowego obiegu w 2003 roku za sprawą banku inwestycyjnego Goldman Sachs. Ogłosił on wtedy prognozę, zgodnie z którą Brazylia, Rosja, Indie i Chiny do 2050 roku wyrosną na czołowe potęgi gospodarcze świata.
BRIC zamieszkuje łącznie 2,8 mld ludzi, czyli połowa populacji naszego globu. Te cztery kraje traktowane są jako ogromny rynek konsumencki z długoletnim potencjałem rozwojowym.
Pierwsze spotkanie w formacie BRIC odbyło się w 2006 roku na szczeblu ministrów spraw zagranicznych podczas dorocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. W 2007 roku "czwórka" spotkała się ponownie przy tej samej okazji.
pap, keb