"Wtedy nieźle zarobimy"
Minister przyznał, iż rynek ocenił, że ustalona dla tego procesu cena maksymalna była zbyt wysoka. Podkreślił jednak, że celem resortu było przede wszystkim uplasowanie BGŻ na giełdzie. - Sprzedajemy ponad 12 proc. i poczekamy na moment, kiedy Rabobank zrealizuje swoje cele w BGŻ. Jestem przekonany, że wtedy będziemy mogli na tych pozostałych 25 proc. nieźle zarobić - ocenił Grad. Podkreślił, że resort nie chciał sprzedawać akcji BGŻ „po dolnych granicach" cenowych. - Sprzedajemy część, a z resztą zaczekamy - zapowiedział.
Grad przypomniał, że resort skarbu porozumiał się wcześniej z Rabobankiem, że będzie wychodził z BGŻ poprzez giełdę. BGŻ to pierwszy na świecie bank z grupy Rabobanku, który został spółką publiczną. Grad zapowiedział, że w środę rano jego resort opublikuje szczegółowy komunikat, dotyczący transakcji BGŻ.
60 zł za akcję
Cena sprzedaży akcji w ofercie Banku Gospodarki Żywnościowej dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych została ustalona na poziomie 60 zł - poinformował Dom Maklerski PKO BP. Ostateczna liczba akcji sprzedawanych w ofercie to 5 mln 200 tys. Do inwestorów indywidualnych ma trafić 1 mln 560 tys. akcji, a do instytucjonalnych 3 mln 640 tys. akcji.Z aktualizacji prospektu emisyjnego wynika, że zapisy w transzy inwestorów instytucjonalnych w ofercie Banku Gospodarki Żywnościowej potrwają do 20 maja, a nie jak planowano wcześniej do 19 maja. Według zaktualizowanego harmonogramu oferty publicznej BGŻ, do 23 maja ma nastąpić przydział akcji sprzedawanych w ofercie. Złożenie zlecenia sprzedaży akcji sprzedawanych na rzecz inwestorów indywidualnych za pośrednictwem systemu GPW przewidziano na 24 maja, a zapisanie akcji sprzedawanych na rachunkach papierów wartościowych inwestorów indywidualnych - na 25 maja.
Skarb Państwa posiada 37,23 proc. akcji BGŻ, Rabobank International Holding 59,35 proc. akcji, a pozostałe 3,42 proc. należy do osób prawnych i fizycznych, w tym banków spółdzielczych i osób z akcjonariatu pracowniczego.zew, PAP