Blok Olkiluoto 3, według aktualnego harmonogramu, ma ruszyć w połowie 2014 r. Budowa ma kilka lat opóźnienia, którego największa część powstała na samym początku, w 2005 r. Producentem reaktora EPR jest francuski koncern Areva. Kontrakt na budowę Olkiluoto 3 z 2003 r. opiewał na 3 mld euro, jednak koszty okazały się znacznie wyższe - szacunki mówią o ponad 5 mld euro. Do arbitrażu trafiły skargi obu stron kontraktu - zarówno Areva jak i TVO obwiniają się wzajemnie o spowodowanie opóźnień i domagają się z tego tytułu dużych kwot - Areva chce 1,9 mld, TVO - 1,4 mld, ale w najnowszym sprawozdaniu za pierwszy kwartał 2012 zapowiedziało, że zmodyfikuje swoje żądania w trakcie procedury arbitrażu, która może potrwać kilka lat.
Drugi w Europie reaktor EPR powstaje we Flamanville we Francji. Tam również zanotowano opóźnienia i przekroczenie kosztów. Koncern EDF, który jest operatorem tej siłowni ocenił w 2011 r., że koszt osiągnie 6 mld euro, a reaktor ruszy w 2016 r. Dwa reaktory EPR powstają też w Chinach, w Taishan. Tam prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, pierwszy reaktor ma ruszyć jeszcze w 2013, drugi 2014 r. Według chińskich źródeł, koszty budowy będą znacznie niższe niż w Europie - rzędu 3 mld euro.
Areva zaproponuje reaktor EPR w przetargu na technologię do polskiej elektrowni jądrowej. Przedstawiciele Arevy wielokrotnie podkreślali, że budowa kolejnych reaktorów danego typu jest zawsze tańsza i szybsza niż pierwszych.
ja, PAP