Przesyłka z drona
DHL jako pierwsza firma kurierska będzie dostarczać przesyłki przez drony. Na pomysł wcześniej wpadł i go testował Amazon, jednak to DHL wciela go szybciej w życie. Przesyłki będą w ten sposób dostarczane na położoną na Morzu Północnym wyspę Juist, zamieszkaną przez 1500 osób. W ramach programu pilotażowego quadrocoptery DHL do końca października będą na nią dostarczały lekarstwa. Loty będą się odbywały codziennie w godzinach, w których na wyspę nie kursują promy, czyli standardowy sposób komunikacji z wyspą. W zależności od lokalizacji celu lot w jedną stronę będzie trwał 15-30 minut. W tym czasie urządzenie może pokonać do 65 km. Do dostarczania leków DHL będzie wykorzystywać autonomiczne drony, które jednak będą cały czas ściśle monitorowane. Firma zapewnia też, że ich urządzenia nie będą przelatywały nad prywatnymi posesjami.
Magiczny port
Organizacja The Video Electronics Standards Association ujawniła kolejne szczegóły na temat standardu USB 3.1, nad którym prace wciąż trwają. Najnowsza wersja portu USB 3.1 ma być symetryczna i na dodatek umożliwiać transfer o znacznie większej szybkości, bo aż do 10 Gb/s, czyli dwukrotnie więcej niż w przypadku USB 3.0. Taki transfer pozwoli na przesyłanie materiałów wideo o rozdzielczości 4K z szybkością 30 klatek na sekundę. Nowy port będzie też mógł przesyłać obrazy znacznie większej rozdzielczości dzięki trybowi DisplayPort Alt Mode (bez równoczesnej transmisji danych). Ponadto standard ma być kompatybilny z łączami DisplayPort, HDMI, DVI i VGA.Pierwsze urządzenia wykorzystujące nowy standard mają zostać zaprezentowane już pod koniec tego roku.
Pesa bierze Bawarię
Bydgoska Pesa podpisała kontrakt z Deutsche Bahn (DB) na dostawę 26 pociągów Link dla kolei w Bawarii o wartości około 100 mln zł. Umowa została zawarta podczas Międzynarodowych Targów Techniki Transportu „InnoTrans” w Berlinie. Zakontraktowane zespoły trakcyjne wejdą do eksploatacji pod koniec 2017 r. na liniach w bawarskim Allgäu, które są obsługiwane przez pociągi spalinowe. Umowa na dostawę 26 pojazdów wynika z kontraktu ramowego, który Pesa zawarła z DB na berlińskich targach przed dwoma laty. Dokument przewiduje dostawę dla niemieckiego przewoźnika do 2018 r. maksymalnie 470 spalinowych zespołów trakcyjnych, których wartość może sięgnąć 1,2 mld euro.
Telefon uratuje zegarek
Samsung wprowadził do swojej oferty Power Share, zestaw składający się ze specjalnego kabelka, który pozwala na podładowanie dowolnego sprzętu mobilnego bezpośrednio z naszego smartfona lub tabletu, oraz aplikacji umożliwiającej zarządzanie energią. Tym samym to nasz smartfon lub tablet staje się powerbankiem, który w awaryjnej sytuacji uratuje np. inteligentny zegarek, bezprzewodowe słuchawki czy jakiekolwiek urządzenie z wejściem micro USB. Nie musimy się obawiać, że nasz smartfon padnie w trakcie ładowania – to my za pomocą aplikacji ustalamy, ile procent energii chcemy przekazać drugiemu urządzeniu.
Sztuczna i przenośna
Być może czasy, w których dializowani pacjenci muszą godzinami siedzieć w szpitalu, czekając na oczyszczenie krwi, wkrótce odejdą do przeszłości. W USA trwają prace nad przenośnym urządzeniem do dializ. Przenośna Sztuczna Nerka (Wearable Artificial Kidney WAK) jest wynikiem ponad dziesięciu lat pracy zespołów w Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles i David Geffen School of Medicine na Uniwersytecie Kalifornijskim kierowanych przez Wiktora Gura. To zminiaturyzowane urządzenie do dializy, które będzie można nosić przypięte do paska. Działa ono tak jak konwencjonalne aparaty do dializy krwi: zanieczyszczona krew jest zasysana z organizmu i tłoczona przez serię filtrów z powrotem. System będzie testowany w tym roku w Seatle, wcześniej na małej grupie osób przetestowano go we Włoszech i w Wielkiej Brytanii.
KOMENTARZ
Oczekujemy obniżek
Marek Zuber, analityk rynków finansowych
TEN TYDZIEŃ BYŁ DOŚĆ SPOKOJNY, jeśli chodzi o wydarzenia na świecie. Najciekawsza informacja napłynęła z USA o tamtejszym PKB, choć nie miała dużego znaczenia dla rynków, bo wynik był zgodny z oczekiwaniami. W gospodarce amerykańskiej nadal dobrze, aczkolwiek cały czas nie ma satysfakcjonującego dla tamtejszego banku centralnego poziomu bezrobocia. Na te dane patrzy świat. Pozytywny wpływ na giełdy miała intensyfikacja działań przeciwko Państwu Islamskiemu. Czekamy na dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych
W NADCHODZĄCYM TYGODNIU będziemy mieli informację o poziomie inflacji w strefie euro. To z kolei będzie miało wpływ na kolejne decyzje EBC dotyczące działań mających na celu powstrzymanie deflacji. W Polsce prezydent Komorowski na nowo zainicjował rozmowę na temat euro. Na pewno w kontekście tego, co dzieje się na Ukrainie, Polacy mogą zacząć inaczej postrzegać kwestię euro, bardziej jako gwarancja zwiększenia bezpieczeństwa. W ekonomicznej prasie niemieckiej pojawiały się głosy, że to najlepszy moment w naszym kraju na ponownie podjęcie tego tematu.
WAŻNYM WYDARZENIEM było zaprzysiężenie rządu, ale nie wpłynęło to zbytnio na wyniki giełdy. Dużo istotniejsza była kwestia przyjęcia projektu budżetu na 2015 r. Niezwykle ważna była decyzja nowego prezesa GPW, który uciął wszelkie spekulacje dotyczące ewentualnego połączenia z giełdą wiedeńską. Nie wydaje mi się, aby potencjał naszej gospodarki był na tyle duży, by giełda mogła się samodzielnie rozwinąć do znaczących w oczach opinii międzynarodowej rozmiarów – perspektywę Warszawy jako istotnego centrum finansowego w Europie Środkowo-Wschodniej oddalamy o wiele lat.
OCZEKUJEMY NA KOLEJNĄ RADĘ POLITYKI PIENIĘŻNEJ w następnym tygodniu. Ekonomiści liczą na obniżkę stóp procentowych. Można powiedzieć – wreszcie. Większość prognoz już dawno zapowiadała, że wystąpi deflacja, dlatego mam nadzieję na zdecydowane działania – może obniżkę o więcej niż 25 pkt proc. Dzisiaj rynki zachowują się już pod kątem tej i kolejnych obniżek, widać to wyraźnie, gdy weźmie się pod uwagę wyceny różnych instrumentów finansowych, które na rynku są uzależnione od wysokości stóp procentowych banku centralnego.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.