Trybunał unijny orzekł, że decyzja Komisji o nałożeniu na Microsoft w marcu tego roku rekordowej grzywny w wysokości 479 milionów euro za łamanie przepisów chroniących konkurencję była zgodna z prawem. Swoje orzeczenie trybunał motywował twierdzeniem, "że Microsoft nie dowiódł, iż w wyniku wykonania wyroku mógłby ponieść poważne i niepowetowane straty".
Każda ze stron może składać odwołanie w sprawie orzeczenia trybunału.
Microsoft zapłacił grzywnę w lipcu, mimo że w czerwcu wystąpił do luksemburskiego trybunału o anulowanie kary i zawieszenie wykonania środków "zaradczych", jakich zażądała Komisja w celu przywrócenia konkurencji na rynku europejskim.
Poza grzywną Microsoft został zobowiązany przez Brukselę do przedstawienia "pełnych i dokładnych" informacji o swym oprogramowaniu dla serwerów, aby twórcy konkurencyjnego software'u mogli zapewnić pełną kompatybilność swoich produktów z serwerami i PC-tami używającymi produktów Microsoftu.
Ponadto KE nakazała światowemu liderowi oprogramowania komputerowego zaoferowanie klientom "odchudzonej" wersji Windows, pozbawionej aplikacji Media Player, służącej odtwarzaniu plików audio i wideo.
Nałożona na Microsoft grzywna jest najwyższą karą, jaką władze unijne nałożyły dotąd na firmę winną praktyk monopolistycznych.
Śledztwo Komisji Europejskiej w sprawie Microsoftu trwało cztery lata.
ss, pap