W dobie rosnącej świadomości konsumentów coraz częściej mówi się o wspieraniu lokalnej gospodarki poprzez wybór produktów rodzimych marek. W odpowiedzi na te trendy przeprowadzono sondaż SW Research dla „Wprost", który miał na celu sprawdzenie, jak Polacy podchodzą do kwestii kupowania polskich produktów w sklepach.
Czy motywuje nas patriotyzm gospodarczy? Wyniki badań pozwalają lepiej zrozumieć, co kieruje naszymi decyzjami zakupowymi oraz jakie produkty mają największe szanse na zyskanie lojalności klientów.
Jak wygląda codzienny wybór Polaków? Czy deklaracje o wspieraniu lokalnego rynku idą w parze z rzeczywistością? W tym artykule przyjrzymy się bliżej odpowiedziom ankietowanych i spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, jak patriotyzm konsumencki kształtuje polski rynek.
Czytaj też:
Sensacyjne wyniki sondażu prezydenckiego. Ekspert: Cud nad Wisłą
Czy Polacy zwracają uwagę na to, czy kupowane przez nich produkty są polskie?
Blisko jedna trzecia, bowiem 29.1 proc. ankietowanych odpowiedziała, że zawsze stara się wybierać polskie produkty. Ponad połowa (56.1) proc. odpowiedziała: "czasami, jeśli jest taka możliwość". Zaledwie 2.6 proc. ankietowanych woli zagraniczne marki, z kolei 12.2 proc. respondentów nie zwraca uwagi na pochodzenie produktów.
Z badania wynika, że zawsze polskie produkty wybierają najczęściej:
- osoby w wieku 35-49 lat
- osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym
- osoby zarabiające powyżej 7000 zł
- osoby z miast 20-99 tys. mieszkańców
Badanie zostało zrealizowane w dniach 7-8 stycznia 2025 r. przez agencję SW Research metodą wywiadów on-line na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 812 wywiadów z reprezentatywną ze względu na łączny rozkład płci, wieku i wielkość miejscowości próbą Polek i Polaków powyżej 18. roku życia.