Projekt, opracowany przez artystę-grafika Andrzeja Heidricha, został oceniony i zaakceptowany przez nuncjusza apostolskiego arcybiskupa Józefa Kowalczyka, prymasa Polski kardynała Józefa Glempa, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Józefa Michalika oraz metropolitę krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza.
Na stronie przedniej banknotu umieszczono postać Jana Pawła II z krzyżem pasterskim w ręku na tle stylizowanego globu ziemskiego - papież, ubrany w szaty pontyfikalne, wykonuje gest pozdrowienia. W prawym dolnym rogu banknotu umieszczono napis: "Jan Paweł II" oraz czas trwania pontyfikatu "16 X 1978-2 IV 2005".
Strona odwrotna banknotu przedstawia m.in. epizod, który miał miejsce w trakcie mszy św. inaugurującej pontyfikat Jana Pawła II. Wtedy, podczas składania tzw. homagium przez kardynała Stefana Wyszyńskiego, Jan Paweł II podniósł się i w pamiętnym geście wyraził swój szacunek dla prymasa Polski. Po prawej stronie tej sceny jest umieszczony cytat z Listu do Polaków, odczytanego przez Jana Pawła II następnego dnia po wydarzeniu.
Na banknocie pięciokrotnie zastosowano mikrodruki: pod lupą można m.in. zobaczyć nazwy państw, które Jan Paweł II odwiedził podczas swych papieskich pielgrzymek. Wypełniają one zarysy kontynentów widocznych na globie ziemskim.
Banknot ma wymiary 144x72 mm i został wyprodukowany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Wszystkie banknoty mają serię literową JP, nawiązującą do inicjałów Papieża.
Wielkość emisji to 2 mln sztuk. Banknot ma nominał 50 zł, a cena jego sprzedaży (gwarantowana w NBP) - podobnie jak w przypadku monet kolekcjonerskich - jest wyższa i wynosi 90 zł. Na tę różnicę składają się m.in. koszty projektowania i produkcji, specjalnego etui, w którym banknot będzie dystrybuowany oraz podatek VAT.
Wizerunek papieża Jana Pawła II już 12-krotnie znalazł się na monetach NBP.
pap, ss