W piątek 24 stycznia dziennikarze Onetu poinformowali, że dotarli do kolejnego zawiadomienia złożonego przez funkcjonariuszy SW. Zwrócili się oni z prośbą o zbadanie zasadności oraz wysokości wydatkowania finansów publicznych w związku z kilkoma niezrealizowanymi inwestycjami. Chodzi m.in. o projekt budowy nowoczesnego zakładu karnego w COSSW w Kaliszu – podaje Onet. Zakład karny nie powstał. Dyrekcja Generalna Służby Więziennej w rozmowie z dziennikarzami wspomnianego źródła przekazała, że projekt nie dotyczył budowy „zakładu karnego”, tylko „pawilonu”, a koszt przygotowania dokumentacji związanej z projektem wyniósł 424 113 zł.
Jak informuje Onet, funkcjonariusze z Kalisza twierdzą, że koszty były dużo wyższe. „Istnieje uzasadnione podejrzenie, że podana wartość 424 tys. zł nie obejmuje wszystkich kosztów związanych z tą skandaliczną inwestycją (kwota ta mogła być prawie dwukrotnie wyższa zgodnie z niepotwierdzonymi informacjami uzyskanymi od funkcjonariusza z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Poznaniu). Zbadania wymaga zasadność i wysokość poniesionych wydatków na geodezję, badania gruntu, przekazania gruntów” – czytamy w zawiadomieniu, którego treść publikuje Onet. Kierownictwo SW uspokaja, że na podstawie stworzonej dokumentacji realizowana jest budowa pawilonu penitencjarnego na terenie Zakładu Karnego w Barczewie.
W zawiadomieniu funkcjonariusze wymieniają jeszcze kilka innych inwestycji, które nie zostały zrealizowane na terenie COSSW w Kaliszu, np. projekt budowy akademika. Autorzy zawiadomienia zwracają również uwagę na fakt, że w COSSW w Kaliszu przez wiele lat pracowało małżeństwo – kierownik działu kwatermistrzowskiego i jego żona na stanowisku samodzielnym ds. inwestycji. W ich ocenie „kłóciło się to z zasadami rozdzielności stanowisk związanych z wydatkowaniem finansów publicznych” – relacjonuje Onet.
CBA reaguje na raport NIK
W grudniu 2019 roku NIK informowała w szczegółowym raporcie o „poważnych nieprawidłowościach w działaniu Służby Więziennej”. „NIK wykryła liczne nieprawidłowości w finansowaniu inwestycji i remontów realizowanych ze środków publicznych. Izba podjęła decyzję o skierowaniu 16 zawiadomień do prokuratury” – poinformowano wówczas.
Centralne Biuro Antykorupcyjne zareagowało na raport NIK ws. nieprawidłowości w realizacji sztandarowego programu resortu Zbigniewa Ziobry „Praca dla więźniów" – podaje RMF 24 i dodaje, że „Izba twierdzi, że w trakcie realizacji programu doszło do nadużyć na kwotę ponad 100 milionów złotych”. Dziennikarzom wspomnianego źródła udało się również ustalić, że do NIK trafiło pismo CBA z kilkoma pytaniami i prośbami m.in. o „przesłanie dowodów wskazujących na korupcję przy realizacji inwestycji polegających na budowie hal produkcyjnych przy zakładach karnych”.
Czytaj też:
Uchwała SN. Wiceminister Kowalski: Mam w nosie tych 60 profesorów, bo jestem za Polakami