– Odwrócenie trendów demograficznych to nie jest kwestia jednej kadencji, a dużo dłuższa. Przedstawione dane są poniekąd efektem pandemii koronawirusa – przekonywała na antenie Polskiego Radia Marlena Maląg, minister pracy i polityki społecznej, komentując artykuł „Dziennika Gazety Prawnej”. Pokazano w nim dane dotyczące rekordowo niskiego poziomu narodzin i najwyższego poziomu zgonów od 2004 roku.
– Rodzina 500+ to potężne wsparcie dla rodzin. Wraz z programem Maluch+, czyli wsparciem opiekuńczym dla dzieci do lat 3 i innymi programami, nakłaniają młodych ludzi do zakładania rodzin i rodzenia dzieci – powiedziała Marlena Maląg.
Jednak, jak informowaliśmy już pod koniec grudnia zeszłego roku, z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika coś innego. Z oficjalnych informacji GUS wynika, że pierwsza fala narodzin, którą spowodowało wprowadzenie programu Rodzina 500+ w 2016 roku, nie trwała długo. Optymizm polskich rodzin skończył się na przełomie 2017 i 2018 roku. Od tamtego momentu statystyka narodzin zaczęła drastycznie spadać. Nie zmieniło tego wprowadzenie świadczenia również na pierwsze dziecko.
– Już w expose premier Mateusz Morawiecki mówił o pułapce demograficznej. Analizujemy potrzeby dalszego wsparcia dla polskich rodzin. Trzeba jednak pamiętać, że cały świat zmaga się z podobnym problemem, a przed rządami Zjednoczonej Prawicy, nie było niemal żadnej polityki prorodzinnej – powiedziała Marlena Maląg.
Zmiany w 500+. Wnioski od 1 lutego
Minister została zapytana także o zmiany w programie. 500+ w tym roku będzie wypłacane według zmienionych zasad. Czy nie ma obaw o problemy z dostarczaniem świadczenia do polskich rodzin?
– Od 1 lutego rusza nabór na nowy okres rozliczeniowy, który zaczyna się 1 czerwca. Będziemy szeroko informować o tym, że można zacząć składać wnioski drogą elektroniczną, do czego zachęcam. Wnioski papierowe ruszą od 1 marca – powiedziała Maląg.
Zaznaczyła także, że od początku działania programu, który ruszył w 2016 roku, z budżetu państwa na wsparcie rodzin przekazano ogromne środki.
– Program Rodzina 500+ od początku swojego istnienia przyczynił się do wypłacenia polskim rodzinom już ponad 134 mld zł. W tym roku w budżecie przeznaczyliśmy na ten cel 41 mld złotych – przypomniała minister. Odniosła się także do spekulacji niektórych polityków opozycji, którzy sugerowali, że program powinno się zlikwidować.
– Moim zdaniem program jest tak ważny, że żadne ugrupowanie polityczne nie odważy się go zabrać. Jest niezbędny dla polskich rodzin. Zmienił on również sytuację związaną ze skrajnym ubóstwem – zapewniła Marlena Maląg.
Czytaj też:
PiS sypnie 700+? „500+ zjadła inflacja”