Podczas dzisiejszej konferencji prasowej politycy Polski 2050 Szymona Hołowni zaprezentowali 10 postulatów, których wdrożenie ma spowodować, że polska gospodarka „złapie oddech", a przedsiębiorcy „rozwiną skrzydła". Postulaty są efektem spotkań z cyklu „Stabilna Gospodarka", które politycy i eksperci ugrupowania odbyli w ostatnich miesiącach z przedsiębiorcami w całej Polsce.
10 postulatów gospodarczych Polski 2050
Pierwszy postulat to „moratorium na wzrost najważniejszych podatków PIT, CIT i VAT na trzy lata". – Musimy dzisiaj dać tysiącom polskich przedsiębiorców oddech, dać im chwilę spokoju, dać im otrząsnąć się z pandemii, wojny i tego, co państwo PiS zafundowało im swoją nieprzewidywalnością – mówił lider Polskie 2050 Szymon Hołownia.
Ze wstrzymaniem wzrostu wspomnianych podatków wiąże się drugi postulat, czyli „uspokojenie legislacji podatkowej". Polska 2050 obiecuje, że po upływie trzyletniego moratorium zmiany w najważniejszych podatkach będą się działy raz w roku. Wszelkie inne przepisy podatkowe będą wchodziły w życie maksymalnie dwa razy w roku – 1 stycznia i 1 lipca.
Trzeci postulat głosi, że przedsiębioraca będzie płacić VAT jedynie od zapłaconej faktury. Czwarty postulat zakłada, że ZUS powinien pokrywać koszty zwolnienia lekarskiego pracownika, począwszy od pierwszego dnia zwolnienia. Piąty postulat to przywrócenie zasady domniemania niewinności podatnika.
„Karniaki" dla urzędów
O szóstym postulacie mówiła przewodnicząca koła Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska. To tzw. karniaki za błędy urzędów. Posłanka zwracała uwagę, że wobec podatników i przedsiębiorców obowiązuje zasada „zera tolerancji", tymczasem urzędy nie są rozliczane z terminów i błędnych decyzji. – Jeżeli dzisiaj przedsiębiorca spóźni się z zapłaceniem podatku, musi zapłacić karę, ale w drugą stronę ta zasada nie działa, państwo może przeciągać swoje decyzje – mówiła szefowa koła Polski 2050.
Siódmy postulat zakłada upraszczanie przepisów. – Przepisy muszą być uproszczone i nie mówimy tylko o skomplikowanym systemie podatkowym, ale całym szeregu obowiązków, którymi objęci są dzisiaj przedsiębiorcy – podkreślała Henning-Kloska.
Pozostałe postulaty to zmiana zasad naliczania składki zdrowotnej oraz zmiana zasad w zakresie sądownictwa gospodarczego. Według Polski 2050 należy zwiększyć obsadę sądów gospodarczych i przekazać proste sprawy do rozstrzygania przez asesorów sądowych.
Ostatni, dziesiąty punkt odnosi się do interpretacji podatkowych. Zdaniem ugrupowania należy skrócić terminy wydawania interpretacji indywidualnych oraz dążyć do rozszerzenia stosowania interpretacji indywidualnych na osoby, które nie składały wniosku, ale znajdują się w adekwatnej sytuacji prawnej.
Obecne poparcie w sondażach dla Polski 2050 kształtuje się na poziomie 7-9 proc. Wybory parlamentarne odbędą się jesienią tego roku.
Czytaj też:
Posłanki pokłóciły się o Hołownię i jego rękawiczki. „Weź może ugotuj żurek”Czytaj też:
PSL i Polska 2050 zerwały rozmowy o koalicji? Kobosko dementuje: Od czapy