Minister finansów Andrzej Domański był we wtorek rano gościem Konrada Piaseckiego w TVN24. Szef resortu był pytany m.in. o obiecane przez Koalicję Obywatelską podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł.
Kiedy wyższa kwota wolna od podatku?
Podniesienie kwoty wolnej obiecywał Donald Tusk w kampanii wyborczej. Po wygranych wyborach zaczął jednak dawać do zrozumienia, że realizacja tej obietnicy może zająć więcej czasu.
– Nie podejmiemy żadnej decyzji, także dotyczącej podniesienia kwoty wolnej do podatku, dopóki nie będzie pełnego zabezpieczenia finansowego samorządów – oświadczył premier kilka miesięcy temu w Gliwicach. Jak dodał, rząd nie podejmie żadnych decyzji, które osłabią kondycję finansową samorządów.
– Moim zadaniem jest, żeby wyposażyć samorządy w większe kompetencje i w większe pieniądze, a nie w mniejsze – stwierdził szef rządu.
Andrzej Domański zapewnił, że pomysł nie zginął i będzie realizowany w tej kadencji.
- Premier zobowiązał mnie do przedstawienia planu, jak dojść do tej kwoty 60 tys. zł wolnej od podatku. Oczywiście taki plan panu premierowi przedstawię – powiedział, ale nie chciał zarysować bardziej konkretnego przedziału czasu.
Dodał, że w tym wszystkim nie można zgubić myślenia o wzroście gospodarczym. – Bez tego nie naprawimy finansów publicznych. Obciążenia podatkowo-składkowe rosły za rządów PiS, wbrew temu, co mówił PiS – dodał Domański.
22 nowe podatki w siedem lat
Odniósł się w ten sposób do opublikowanego dziś przez kierowany przez jego resort raportu „Stan Polskich Finansów Publicznych 2016-2023. Biała Księga”, w którym zebrano informacje o zmianach w podatkach, liczbie nowych danin i kosztach ich wprowadzenia.
Autorzy „Białej Księgi” zauważają, że w ciągu siedmiu analizowanych lat doszło do prawdziwej eksplozji nowych podatków, których część była wprowadzana tylnymi drzwiami i dla niepoznaki nie jako podatek, lecz pod inną nazwą: „składek”, „opłat”. Budowa, funkcja i mechanizm pozwalają jednak zakwalifikować je jako podatek.
W latach 2016-2022 wprowadzono 22 nowe daniny, opłaty i inne obciążenia, które zgodnie z międzynarodową metodyką rachunków narodowych są definiowane jako podatki" – wylicza Ministerstwo Finansów.
Więcej piszemy o tym w tekście poniżej.
Czytaj też:
22 podatki w siedem lat. Ministerstwo podsumowało działania poprzednikówCzytaj też:
Milion złotych oszczędności, nieruchomości i kredyt. Oświadczenie majątkowe Andrzeja Domańskiego