Pierwszy uczestnik amerykańskiego badania klinicznego, otrzymał eksperymentalną dawkę w ubiegłym tygodniu. Badanie nad szczepieniem przeciw koronawirusow trwa w Kaister Permanente Washington Health Research Institute w Seattle. Bierze w nim udział 45 zdrowych ochotników. Szczepionka została opracowana przez firmę Moderna oraz amerykańską agencję rządową National Institutes of Health. Pacjenci otrzymują specjalnie przygotowaną wersję koronawirusa. Naukowcy obserwują, czy szczepionka wywołuje skutki uboczne.
Szczepionka z tytoniu?
Firma biotechnologiczna Medicago, której współwłaścicielem jest koncern tytoniowy Philip Morris International, ogłosiła opracowanie szczepionki na COVID-19. Preparat, w którym przeciwciała pozyskano z liści tytoniu, znajduje się w fazie testów.
Firma Medicago opracowała szczepionkę na COVID-19 w bardzo krótkim czasie. Zajęło jej to zaledwie 20 dni. Tyle czasu naukowcy potrzebowali na wyizolowanie wirusopodobnej cząsteczki z genu wirusa. W całym procesie ważną rolę odegrał tytoń. 30 proc. udziału w firmie ma amerykański gigant tytoniowy Philip Morris International.
Kanadyjska firma wykorzystuje rośliny tytoniu z rodziny Nicotiana benthamiana do tworzenia biofarmaceutyków. Ich główną zaletą jest brak zanieczyszczeń i patogenów zwierzęcych, które można spotkać w licznych szczepionkach. Medicago uprawia tytoń we własnej, nowoczesnej szklarni o powierzchni przekraczającej 9 tys. m kw.
Trump walczy o szczepionkę
Niemiecki dziennik „Die Welt” opublikował kilka dni temu informację o propozycji prezydenta USA, którą złożył firmie CureVac. Amerykański prezydent miał zaproponować „dużą sumę pieniędzy” za możliwość przejęcia firmy oraz wypracowania szczepionki na koronawirusa tylko dla mieszkańców jego kraju.
Niemieckie przedsiębiorstwo, które posiada przedstawicielstwo w Bostonie, obecnie koncentruje się na wypracowaniu szczepionki na koronawirusa. Jak informuje dziennik Die Welt, prezydentowi USA miało zależeć na tym, aby ewentualny produkt dostępny był wyłącznie dla Amerykanów. Firma miałaby przenieść swoje laboratoria badawcze do siedziby w Bostonie i tam pracować nad stworzeniem szczepionki na SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę Covid-19. Niemcy sprzeciwili się jednak planom Trumpa.
Czytaj też:
W II kwartale globalny PKB może spaść nawet o 15 proc. w ujęciu rocznym
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.