Legendarne zakłady Kałasznikowa podały wyniki produkcji za 2022 rok. Jak donosi rosyjski dziennik Kommersant, cytując biuro prasowe fabryki, „są to największe kontrakty w historii”.
Kałasznikow pracuje pełną parą
Jak poinformował koncern Kałasznikowa, w 2022 roku w fabrykach firmy zrealizowano łącznie 45 kontraktów na zamówienie rosyjskiego Ministerstwa Obrony. Jak przyznaje firma, jest to sytuacja rekordowa w całej historii jej istnienia. Dodatkowo wypełniono 24 kontrakty współpracy wojskowo-technicznej i jeden na organizację produkcji licencyjnej.
Poza dobrze znanymi produktami, na rynek w 2022 roku trafiły także nowe, takie jak karabin szturmowy AK-19, który co ciekawe, przystosowany jest do NATO-wskiego kalibru 5,56, a nie, jak większość broni pochodzenia rosyjskiego i poradzieckiego, kaliber 7,62 mm. Dodatkowo wyprodukowano nowy model karabinów snajperskich i karabinka szturmowego.
Kałasznikow mianowany na kluczowe stanowisko
Pod koniec 2022 roku zakłady Kałasznikowa objęły także bardzo ważną z punktu widzenia prowadzenia wojny funkcję. Kreml mianował koncern koordynatorem dostaw sprzętu dla rosyjskiej armii.
Oznacza to, że wszyscy producenci sprzętu są zobligowani do raportowania swoich dostaw dla rosyjskich żołnierzy. Chodzi m.in. o wyprodukowane kamizelki kuloodporne, hełmy, amunicję i inne produkty przeznaczone dla żołnierzy okupujących terytorium Ukrainy.
Rynkowy potentat
Od czasów radzieckich Kałasznikow jest potentatem rosyjskiego rynku broni. Odpowiada za 95 proc. rosyjskiego rynku broni. W rękach koncernu jest też pakiet większościowy udziałów w firmie ZALA aero, czyli największym w Rosji producencie dronów. Odpowiada ona m.in. za produkcję wykorzystywanych przeciwko ukraińskiej armii dronów kamikaze Lancet.
Czytaj też:
Kałasznikow przed śmiercią: Czy jestem winny tym wszystkim śmierciom?Czytaj też:
Legendarne Kałasznikowy będą produkowane w Indiach. Prezydenci Modi i Putin zawarli serię umów