? Definitywnie skończył się czas marnotrawienia pieniędzy, ale także i czasu. Dziś w Unii Europejskiej nikt już nie ma wątpliwości, że bez zasadniczych decyzji Europie nie uda się znaleźć skutecznych narządzi do walki z kryzysem ? mówił Donald Tusk w piątek, na spotkaniu z uczestnikami Rady Prezydentów BusinessEurope, czyli konferencji liderów europejskiego biznesu, która odbywała się w Warszawie.
Jego zdaniem, propozycje zmian traktatowych zmierzających do wzmocnienia pozycji Europejskiego Banku Centralnego i do wprowadzenia kontroli nad państwami łamiącymi dyscyplinę finansową powinny być opisane już na najbliższym szczycie europejskich przywódców. Ma się on zacząć w piątek, 9 grudnia. W ciągu kilkunastu tygodni powinna zaś być rozpoczęta formalna procedura zmian traktatowych. ? Sytuacja jest nadzwyczajna. Niewykluczone, że osiągniemy je w tempie niespotykanym dotąd w Europie ? mówił Tusk.
W wywiadzie dla TVP1 podkreślał natomiast, że pracując nad obowiązującym obecnie Traktatem Lizbońskim, nikt nie przewidywał, że potrzebne będą narzędzia do zarządzania gospodarczego Europą.
? Szczególnie jeśli chodzi o kontrolę nad pieniędzmi i nad gospodarką, rozproszenie władzy okazało się zbyt duże. Potrzebne są procedury do dyscyplinowania krajów, które luzują sobie za bardzo ? powiedział premier.
Tusk odniósł się także do piątkowej wypowiedzi szefa MSZ Radosława Sikorskiego, który w radiu Tok FM stwierdził, że do końca obecnej kadencji parlamentarnej Polska będzie gotowa do przyjęcia euro.
? Jeśli chodzi o kryteria, które są potrzebne, by wejść do strefy euro, to tak. Do końca kadencji przygotujemy kraj do takiej ewentualności ? potwierdził Donald Tusk. Równocześnie zaznaczył jednak, że Polska przystąpi to strefy euro, gdy będzie stuprocentowa pewność, że jest to strefa zdrowego pieniądza.
Z analiz resortu finansów wynika, że inwestorzy finansowi szacują, że Polska wejdzie do strefy euro w latach 2021-2022.2022.
Tusk: Sytuacja jest nadzwyczajna
Dodano: / Zmieniono:
![](https://img.wprost.pl/img/tusk-sytuacja-jest-nadzwyczajna/09/98/ddaeec6ed9209beee01e4a96bec7.webp)
W ostatnich dniach premier Donald Tusk wyraźnie skoncentrował aktywność na problemach strefy euro i jej przyszłości. Szef polskiego rządu uważa, że zmiany w traktacie UE, które będą dotyczyć zarządzania gospodarczego, nastąpią w niespotykanym dotąd tempie.