Ponad połowa, bo aż 58 proc. rodziców odczuwa stres z powodu powrotu ich dzieci do szkoły - wynika z badania Barometr Providenta. Dla 17 proc. jest to mocno stresujące wydarzenie, a dla 41 proc. jest to tak samo radosne, jak i stresujące. 36 proc. widzi nowy rok szkolny wyłącznie w pozytywnych barwach. Na poziom stresu wpływa m.in. wiek i wykształcenie rodziców.
Czas wakacyjnego odpoczynku nieuchronnie zbliża się ku końcowi. Dzieci wracają do szkoły, a rodzicom... wraca stres. Im są młodsi, tym jest on większy. Pozytywnie początek września odbierają zwłaszcza bardziej dojrzali rodzice z przedziału wiekowego 40-59 lat. Dla prawie 45 proc. z nich jest to wydarzenie radosne. Dla porównania w przedziale 25-39 lat tak samo uważa zaledwie 29 proc. rodziców.
Stresujące koszty edukacji
Powodem niepokoju rodziców, którzy stresują się początkiem roku szkolnego są przede wszystkim koszty związane z edukacją. Zadeklarowało tak aż 75 proc. z nich. Na drugim miejscu wymieniano niepokój o bezpieczeństwo dziecka (70 proc.). Koszty związane z edukacją najbardziej stresują osoby z wykształceniem zawodowym (85 proc.) i średnim (82 proc.). W przypadku rodziców z wykształceniem wyższym dyskomfort zadeklarował co drugi z tej grupy.
47 proc. rodziców stresuje konieczność godzenia własnej pracy zawodowej z edukacją dzieci, a niemal co drugi (49 proc.) obawia się o wyniki w nauce. 36 proc. martwi się natomiast czy dziecko zostanie zaakceptowane przez kolegów i koleżanki.
Barometr pokazał, że kobiety bardziej martwią się o bezpieczeństwo dzieci niż mężczyźni. Ten aspekt nowego roku szkolnego stresuje 77 proc. mam i 61 proc. ojców. Generalnie, w przypadku niższych dochodów i niższego poziomu wykształcenia głównym powodem szkolnego stresu rodziców jest obciążenie kosztami. Osoby lepiej zarabiające i posiadające wykształcenie średnie i wyższe rzadziej się stresują, a jeśli już to bardziej niż o koszty obawiają się o bezpieczeństwo dzieci - komentuje wyniki Przemysław Kasza z działu analiz Provident Polska.
Jasne strony powrotu do szkoły
Jak pokazało badanie początek września ma też pozytywne strony. 82 proc. rodziców z grupy zadowolonych z nowego roku szkolnego, cieszy powrót dziecka do kolegów i koleżanek oraz możliwość zawarcia nowych znajomości. Jeszcze więcej, bo 84 proc. ma nadzieję na dobre wyniki osiągane w szkole przez potomstwo, a 85 proc. liczy, że dziecko będzie miało dobrze zorganizowany dzień.
O Barometrze Providenta
Barometr Providenta to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizował PBS w dniach 17-19.07.2015 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+
dostarczył infoWire.pl